| Denisaa1235 a întrebat:

Salut, sunt fată și am 17 ani. De mai multe luni, cam din aprilie, pentru prima dată au început niște dureri de cap foarte severe pe o parte a capului sau pe ambele, menționând ca eu le aveam mereu în frunte. Au apărut și dureri de ureche, urechea stângă mă durea, am mers la ORL și mi-a zis ca durerile de cap se pot trage de acolo și ca am timpanul puțin roșu, îmi daduse tratament dar nu pentru ureche, ci pentru deviația de sept. Iar durerile de cap nu prea treceau cu calmante, numai când dormeam nu aveam nimic și dimineața mă luau dureri groaznice de cap, nu puteam să stau cu capul nici pe pernă ca mi se punea presiune în spatele capului. Iar peste doua luni am mers să-mi fac o rază la cap, și nu aveam nimic. La un moment dat nu prea am mai avut dureri de cap vara, dar m-am dus din nou la ORL și mi-a zis să mă duc să fac un RMN pentru ca timpanele nu sunt afectate și nu au niciun fel de problemă. Dar luna trecută prin octombrie iar am început să am dureri, mai mult pe partea stângă a capului. Am mers la neurolog, i-am zis ca am amețeli când mă ridic, nu prea pot să stau în picioare, mă simt slăbită. Și mi-a zis ca e o migrenă, îmi daduse două tratamente, una din ele e și un fel de antidepresiv pentru ca tata i-a zis ca nici nu prea ies din casă, și mi-a zis ca după o lună să vin la control dacă vreau. Nu prea mi-a trecut, încă am dureri și azi când m-am ridicat din pat am amețit așa tare încât mi-a amorțit maxilarul. Nu vreau să mă gândesc ca as avea altceva, deci as vrea sa stiu daca simptomele astea pot apărea și din cauza migrenei.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate noi nu putem sti, eu sau cunoscuti de ai mei nu au patit asa, ca sa te pot ajuta.Tot tu trebuie sa te chinui mergand la mai multi medici pana descoperi cauza.Multa sanatate.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar:
"Cand sa mergi la camera de garda
Apeleaza de urgenta 112 sau roaga pe cineva sa faca asta daca:

Te confrunti cu paralizie sau slabiciune la unul sau la ambele brate sau pe o parte a fetei
Incepi sa vorbesti nedeslusit
Ai o durere brusca de cap care rezulta in durere severa pe care nu ai mai simtit-o niciodata
Ai o durere de cap insotita de temperatura crescuta (febra), gat intepenit, confuzie mentala, convulsii, vedere dubla si eritem.
Ai cefalee dupa un traumatism la cap, in special daca cefaleea se agraveaza
Te confrunti cu durere de cap cronica, care se agraveaza dupa ce tusesti, la efort sau in urma unor miscari bruste"
Citat de pe Regina Maria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un RMN în caz că nu l-ai făcut deja.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ți-am trimis un mesaj privat.