| Gabiițțaa a întrebat:

De un an mă confrunt cu o problemă legata de inimă. Am 18 ani,nu beau cafea și nici nu fumez. De un an de zile,am palpitații, în fiecare zi, de obicei după ce fac mișcare, și un puls destul de mare undeva la 90 btm la repauz. Anul trecut în 2018, am fost la un doctor cardiolog, unde mi sa făcut o serie de analize, ekg, holter 24h ( unde au ieșit câteva extrasistole) și o ecocardiografie, care a ieșit foarte bine. Domnul doctor mi-a recomandat mișcare, și magnerot. O perioada lunga de timp m-am simțit foarte bine, am încetat sa iau magnerot de vreo 3 luni. Iar de o luna de zile, am început sa mă simt iar rău, obosesc foarte repede ( menționez ca nu sunt cea mai în forma persoana, am 1.56 și 67 de kg ) respir foarte greu când fac mișcare ( asta poate fi și de la astmul care îl am de când sunt mica, și sunt pe tratament cu Foster ) am fost din nou la un medic cardiolog, pentru ca mi sa recomandat control din an în an. I am spus ca din nou mă simt rău și am repetat analizele, ekg, care a ieșit bun, ecocardiografie care a ieșit și ea buna, și un test de efort care a ieșit bun, înafara de pulsul care îl aveam foarte mare. Holter ekg a zis ca nu mai are rost sa îmi facă pentru ca am o inima sănătoasă. Atunci de la ce pulsul mare și palpitații? Iar de o săptămână au apărut și niște dureri în brațe mai ales în brațul stâng si în spate, iar în piept în partea stângă, durerea e de cateva secunde, și e într o anumita zona nu se extinde.
De la ce au aparut durerile de braț și spate? Eu mă știu de acum 3 ani cu scolioza dar niciodată nu am avut dureri așa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îți faci un set de analize complet, nu doar inima se poate îmbolnăvi.

| Donsavas a răspuns:

Poti lua din nou magnerot,contine magneziu. Excesul nu dăunează,doar deficienta deci il poti lua linistită dacă te ajuta.
Sa stii ca palpitatiile vin de la inima,doar ca inima nu se controlează singura,nu bate de capul ei. Ea este controlată de sistemul nervos,adică de creier.
Ar trebui să consulti un psihiatru. De obicei, medicii de familie sau de specialitate preferă să nu indice pacienților sa meargă la un consult psihiatric, de teama de a nu ii jigni, deși nu e nimic jignitor in asta. Iti zic eu sa mergi pentru binele tau. Dacă la inima nu ai nimic si astmul este sub control, e clar ca tine de modul în care reactionezi sau actionezi deci de psihic. Psihiatrul este singurul medic care se ocupa de psihic.
Mai este neurolog care trateaza creierul ca si psihiatrul, doar ca la neuro mergi cand esti sigur ca ai o problema la creier(adică se vede la analize).

| Gabiițțaa explică (pentru Donsavas):

Pe mine mă îngrijorează durerea care a apărut din braț și spate. Ar trebui sa văd un ortoped? Poate fi de acolo dacă nu de la inima.

| Donsavas a răspuns (pentru Gabiițțaa):

Poate fi de la pulsul ridicat. Ortopedia este pentru traume fizice, accidente.
Pulsul se ridică si pe stres. Consulta un medic sau fa ceva terapie!

| Gabiițțaa explică (pentru Donsavas):

Ziceam de ortoped ca eu mă știu cu probleme de spate, scolioza de 3 ani, mă confrunt cu dureri de spate doar ca de o luna sau accentuat mă doare mai tare, și credeam ca poate fi de acolo, sa iradieze spre brațe.

| NH4OH a răspuns:

Eu dacă aș fi în locul tău mi-aș face și un EKG ( ceva la cap, să vadă ) pentru că poți avea anumite tulbuări pe bază de stres sau ești o persoană mai agitată de fel.
În fine, și eu sunt la fel doar că nu mai am palpitații.
Poate fi ceva, dar în același timp există foarte mulți oameni, mai ales tinerii din ziua de astăzi care au pulsul și tensiunea crescute fără vreun motiv anume Iar acest diagnostic se numește tahicardie și în majoritatea cazurilor nu ai ce să faci. Omul își trăiește viața normală, doar că are inima mai alertă. Important e să te obișnuiești cu tine, să nu te agiți, să știi să te calmezi, să nu îți dai panică pentru că nu se rezolvă nimic.
Cel mai bine ca să fie liniște, te duci la doctori, fără frică. Să descoperi cât mai repede cauza.

| Gabiițțaa explică (pentru NH4OH):

Buna! Am fost și la neurolog, am făcut un rmn si un eeg, care au ieșit bune.

| Mishy112 a răspuns:

Un sfat:
Continua sa iei magnerot.
In salina aerul iti face bine daca ai astm.
Pentru acele dureri iti recomand masaj bowen saptamanal.
Nu face efort fizic mare.
Sanatate