| ShowTim3 a întrebat:

Salut, am la picior, la degetul mare, unghia imi intra in carne, cam rau.
Adica nu ma doare, dar cand merg pe afara, joc fotbal sau ceva, am acolo niste sange amestecat cu o chesti alba, si daca iau aia mi se vede carnea expusa, scarbos rau, si miroase urat, ce sa fac? adica ma de 2 ori pe zi eu si tot e acolo (mi-a aparut de cand m-am lovit rau la picior, si m-am taiat acolo, si de atunci asa e

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Inseamna ca ai o micoza la acea unghie. Arata la medicul de familie si se rezolva. Micozele trec cam greu, cateodata cade si unghia de tot, dar trece totusi!

| ellai a răspuns:

Iti poti pune pe deget apa oxigenata si rivanol sa dezinfectezi locul, dar cred ca cel mai bine e sa te duci la un medic. daca nu esti atent se poate infecta foarte urat si daca astepti mult cu el asa poate va trebui sa iti traga unghia... mda nu prea frumos. deci cred ca cel mai bine e sa te duci cat mai curand la medic. mult noroc.

| ThePoet a răspuns:

Cel mai bine este sa-ti faci operatie la un doctor profesionist in domeniu daca nu se duce in 3 luni cu tratament zilnic. Dupa ce te dai cu indiferent ce te dai tu pune-ti un bandaj si stai foarte mult cu picioarele aerisite, fara sosete, fara papuci etc, pentru ca de la asta ti s-a facut unghia incarnata... ai transpirat prea mult. Ai grija la ce doctor te duci pentru ca la cateva luni dupa operatie ti se poate face din nou daca nu este facuta cum trebuie.

| annyannya a răspuns:

Hmm. thinking Dupa descrierile tale pare a fi unghie incarnata. Iti spun pentru ca si eu am avut asa ceva. Nu este foarte grav, dar trebuie operatie! Adica mergi cat de repede poti la spital sa te consulte un doctor si sa te opereze. :d

Sper ca te-am ajutat! :* >:d

| fantimbaland a răspuns:

Eu iti recomand repede un control medical... e foarte periculos cunosc pe cineva care are o problema cat de cat asemanatoare deci..., du-te la doctor

| EaDuduTza a răspuns:

Adreseazate mediculuibig grin