| Lavina145 a întrebat:

Mi'am taiat unghia de la picior putin din carne si acum mi s-a umflat si mi s-a facut ceva ca un puroi, MA DOARE INGROZITOR CAND MERG
M-ati putea ajuta ce sa fac?
Multumesc. fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teomari a răspuns:

Daca puroiul e sub unghie du-te urgent la medic, dar daca nu e sub unghie nu-ti face grij, ia-ti un rivanol pentru. ca si eu am patit asta la degetul mare de la mana, cu rivanol mi-a trecut in zile maxim.E posibil ca tu sa ai si un colt care nu te lasa in pace(colturile sunt destul de dureroase)Funda?:*:*

| Marcela_Mary_1968 a răspuns (pentru Teomari):

Este coltul scos mia taiat prwa adanc pielita si coltul si ma doare ff tare

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pune o compresa rece cu Rivanol (tinut in frigider) si du-te la un chirurg sa iti scoata coltul de ungie ramas acolo.

| Lavina145 explică (pentru Brigaela):

Doare cand iti scoate coltulsad?

| Brigaela a răspuns (pentru Lavina145):

Nu, iti face anestezie, deci nu simti decat o mica intepatura la inceput (neplacuta, nu dureroasa cu adevarat)

| Lavina145 explică (pentru Brigaela):

Multumesc.ma simt mai binewinking

Mai am o intrebare cat tim dureaza?

| Lavina145 explică (pentru Brigaela):

Dar cat timp dureaza?

| Lavina145 explică (pentru Brigaela):

Cat timp dureaza?

| Brigaela a răspuns (pentru Lavina145):

5-10 minute maxim, cu tot cu pansament

| Lavina145 explică (pentru Brigaela):

Multumesc multt:*

| Lavina145 explică (pentru Lavina145):

Daca ar fi dupa mine..asi da la toata lumea fundtiabig grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând TREBUIE să cureţi zona respectivă!

Întâi te speli bine pe laba piciorului ( cu apă caldă + săpun, şi te limpezeşti bine, după care te ştergi bine ), apoi iei un ac mai gros pe care-l dezinfectezi cu spirt sanitar şi cu care spargi beşica de puroi şi cureţi bine ( eventual foloseşti şi vată îmbibată în spirt sanitar ) tot puroiul.

Apoi, te ungi acolo ( la colţul unghiei ) cu o cremă cu antibiotic ( gen Triamcinolon, Tetraciclină, Negamicină, etc. ) care o introduci în locul unde era puroiul înainte ( folosind acel ac gros, pe care l-ai dezinfectat iar cu spirt după ce ai curăţat tot puroiul ).

După ce ai introdus cât mai bine crema în locul respectiv ( sub unghie, unde a fost puroiul ) iei un Pansament cu leucoplast + rivanol ( din care tai o bucată potrivită ) şi pe care pui puţină cremă, apoi pansezi degetul potrivind locul cu cremă pe colţul unghiei infectate.

Deseară faci aceleaşi "operaţii" : arunci pansamentul vechi, te speli, scoţi puroiul ( dacă se mai formează ), dezinfectezi, pui cremă şi apoi pansament.
Dimineaţă la fel, mâine seară la fel, etc. - şi în 2-3 zile ar trebui să-ţi treacă complet.

Iar pe viitor, când tai unghia mai în carne, să ungi DIRECT/atunci cu cremă cu antibiotic şi pui un pansament pentru 1-2 zile ( pentru a evita infectarea ).

Dacă NU trece în 2-3 zile atunci trebuie să mergi la medic!

| Empathizer a răspuns:

Ai facut un panaritiu. Pune comprese umede cu Rivanol. Daca in 2 zile nu vezi nicio ameliorare, sau daca starea degetului se agraveaza, mergi la chirurgie sa-ti dreneze puroiul. Poate fi nevoie si de tratament cu antibiotice.

| carmaw a răspuns:

Cauta pe google....suc de varza alba(comprese) daca nu ajuta fugi la chirurg!