| alina_3586 a întrebat:

Salut,am nevoie de ajutor, de anul trecut in diferite perioade a anului am temperatura corpului 37, 37.1, 37.2 37.3 dar nu ma doare absolut nimic in afara de simptomele febrei,oboseala ochilor,somnolenta etc. Am vizitat medicul de famile,am facut analize, aparete,doar hemoglobila este scazuta in rest nimic iesit din comun. Vreau sa stiu daca este normal, nu am infectii respiratorii sau vreo viroza,deci nu stiu ce este cu mine. As putea fi anemica,tin sa mentionez imunitatea este slaba, uneori palpitatii. Multumesc, astept raspunsul unor specialisti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anemia este definita prin valori scazute ale hemoglobinei, deci cu siguranta esti anemica. Dar asta nu explica subfebrilitatea. Trebuie sa faci investigatii suplimentare, la hematolog pentru a depista si trata cauza anemiei si apoi vei vedea daca subfebrilitatea ramane

| alina_3586 explică (pentru Brigaela):

Imi puteti spune insa de la ce poate fi aceasta subfebrilitatea?

| Brigaela a răspuns (pentru alina_3586):

Exista cateva sute de cauze posibile, de la o tuberculoza pulmonara, la o boala a maduvei hematogene sau un lupus eritematos. E un semn nespecific care poate insoti aproape orice boala.