Întrebare recomandată | victor238213 a întrebat:

Salut,am niste intrebari despre vedere.
1. Dupa operatie cu laser am voie sa stau la calculator? Peste 1 luna 2 dupa operatie.
2. Este grav -4 dioptrii la ambii ochi?
3. Cat timp trebuie sa stau la calculator acum si dupa operatie?
4. La cate dioptrii orbesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Asta intrebi medicul. Din ce stiu, dupa cateva zile ar trebui sa fie totul ok.
2. Se poate si mai rau. Daca vezi cu ochelari bine, e ok.
3. In limite rezonabile... cu cit mai putin, cu atit mai bine. Nu e bai daca stai peste 8 ore la calculator insa ai grija la ecranele mici gen telefon/tableta. Alea solicita ochii mult mai mult.
4. Daca ai dioptrii, nu esti orb. Asta e ideea - ai dioptrii, se poate corecta cu ochelari...winking

| ancaval a răspuns:

1. După perioada de recuperare, DA, ai voie orice. După operația laser (probabil refractivă) vezi imediat ce ieși din operație și ai voie multe.
Părerea mea e să NU te bazezi prea mult pe asta și să stai MULT în recuperare.

2. Nu e mult. E prea puțin, în cazul în care NU s-a oprit din creștere. De când ai miopie? Părinții au ochelari?

3. După operație NU stai la calculator, DELOC. După vreo 2 luni aș zice eu să stai cu ochelari de protecție, și puțin.

4. Orbul nu vede cu nici o dioptrie, sau prea slab.

| ancaval a răspuns:

1. Unde faci operația? Sper că NU oriunde!

2. Ți s-a spus care sunt riscurile operației?
3. Tu ce vârstă ai?
4. Părinții au avut ochelari?
5. Ai doar miopie?
6. Analizele sunt bune?

| xPanther21 a răspuns:

Daca cumva vrei sa iti faci o operatie "LASIK" pentru ochi trebuie sa indeplinesti anumite conditii pentru a fi un candidat bun.
Printre ele se numare din ce imi amintesc sa ai dioptria stabila timp de 2 ani de zile inainte sa faci operatie si sa ai peste 21 ani (s-ar putea sa gresesc, de aia e indicat sa intrebi un doctor inainte)
Daca te decizi sa iti faci vorbeste dinainte cu doctorul despre riscuri si recuperare, el iti va spune de la ce sa te abtii si pentru cat timp.

Dioptria de -4 nu este o dioptrie mica, este destul de urata faza, pentru ca o am si eu si sa depinzi de ochelari ca sa poti vedea e destul de nasol.
Incearca pe cat posibil indiferent de varsta sa stai cat mai putin la calculator (joaca-te 2-3 ore cu prietenii tai sau cat sa iti faci vreo tema sau ce faci tu). Ti o zic pentru ca am si stiu cum e acum: nu prea ai cum sa o faci sa scada, asa ca macar incearca sa o faci sa stagneze pe cat de mult posibil.

Din ce mi-a spus oftalmologul dioptriile se opresc din a creste pe undeva pe la 21 de ani, ca si eu o sa vreau sa imi fac operatie.

Si in legatura cu calculatorul, crede ma si eu eram dependent de el, dar dupa am zis pur si simplu ca nu imi mai trebuie asa de mult (stateam inainte si 10 ore pe el) m-am cam indepartat usor de el, stiu, e greu. Pana la urma cred ca sunt mai importanti ochii, nu zice nimeni sa nu te joci, dar nu sta pe el toata ziua pana la urma
Iar de orbit nu orbesti cand atingi o anumita dioptrie daca asta crezi, bunica mea are -12 si nu e oarba, daca vrei cauta pe wikipedia orbire si vezi din ce cauze e provocata.

| victor238213 explică (pentru xPanther21):

Stau in jur de 4 ore pe zi, e mult?