| Slow08 a întrebat:

Salut.Am o durere insuportabila la laba piciorului stang de doua saptamani care nu mai trece.Am fost si la medicul care mi s-a zis ca ar fi de la papuci (dar eu nu cred asta acesti gen de papuci cred ca ii port de mai bine de 10 ani si nu am avut nimic pana acum).Am fost si la radiologie si nu mi-a gasit nimic. Durerea se simte ca o inflamatie puternica ca o incordare parca ar fi ceva blocat acolo deasupra chiar acolo unde vine limba de la papuc si se duce spre degete care imi face grea deplasarea mergand schiopatand. Durerea este prezenta mai ales la mers care doare foarte tare ma las mai mult pe dreptul, si mai doare si la repaus dar nu tot timpul.Chiar nu stiu unde sa ma mai duc la ce medic nu mai suport durerea m-am dat cu doua alifi una dintre ele fastun gel am luat si Alflamil si tot nu trece din contra parca e tot mai mare. Chiar nu stiu la cine sa mai apelez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-te la un pantofar cu pantofii-problema, sa-ti rezolve problema!
Il va ajusta, pune 1-2 zile pe calapod si problema va disparea.
Pana atunci umbla cu alti pantofi, mai comozi.

| Slow08 explică (pentru Bula):

Dar ma doare chiar daca nu umblu cu papuci si stau cateva zile in casa si nu ies afara, eu tot nu cred ca sunt de la ei ca doar sunt adidasi de aia albi ce se poarta acum nu e nici un pantof

| Bula a răspuns (pentru Slow08):

Si "adidasii" sunt pantofi. happy
Batatura facuta de un pantof poate fi dureroasa chiar mai multe zile si chiar daca umblii doar descult!
Daca nu ai rana in acel loc, poti atenua durerea cu compresa cu apa rece.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce fel de incaltaminte porti? Laba piciorului are o curbura care trebuie respectata, ceea ce multi producatori ignora. Eu m-am trezit cu o durere asemanatoare care a tinut vreo 2 zile din cauza unor balerini ieftini, care aveau talpa dreapta. Inclusiv calcaiul durea la mers.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Încearcă cu gheață pe locul dureros în reprize de 5 minute de 2 - 3 ori, apoi vezi cum te simți. Dacă e mai bine poți ridica la 10 minute de 2 - 3 ori. După asta masează zona cu Diclofenac cremă și împachetează piciorul cu ceva moale și cald. Încearcă să nu mergi pe el ci să-l lași în repaus! Numai bine!

| sammie a răspuns:

Ar trebui să-ți asculți medicul dacă tot te-ai dus la el.