| SiCk6969 a întrebat:

Salut! Am o întrebare. Daca iau un somnifer sau doua la ce zgomote mă pot trezi? A și dacă dizolvi o pastilă are același efect ca una întreaga? Și sunt efecte adverse daca aș lua doar pentru o zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Somniferele se dau cu reteta medicala deci nu sunt asa usor de cumparat si nici medicul nu i ti va da reteta pentru somnifer fara un motiv si un diagnostic care sa impuna folosirea somniferului ca tratament de scurta durata a unei probleme sau dereglari de somn, poti lua fara retetă optisomn, somn control sau hypnox care sunt pe baza de plante deci sunt naturiste si induc somnul natural.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O pastilă, o pilulă are o anumită doză. Nu este recomandabil să iei două pastile dintr-un medicament, oricare ar fi el.

| dinaprilie a răspuns:

Daca somniferul este chimic, unul este suficient. Somnil nu este chir ce trebuie. Din proprie experienta au fost si nopti in care si-a facut efectul si nopti in care parca nu luasem nimic sau mai rau.

| Laura162 a răspuns:

Somnifere-somnifere sau pe baza de plante sau melatonina?

Somniferele-somnifere se elibereaza doar pe baza de reteta. La majoritatea celor care se prescriu de obicei, principalul efect advers este somnolenta pe parcursul zilei urmatoare. Mai pot fi probleme de concentrare, insomnie paradoxala, etc, lista cu toate efectele adverse posibile e lunguta si sunt unele diferente in functie de clasa. Se ia strict doza recomandata de medic!

"Somniferele" pe baza de plante sau melatonina sunt suplimente (majoritatea) sau medicamente cu eliberare fara reteta. Sunt mai putin dure decat somniferele-somnifere, nu te adorm "fortat". Iti induc o stare de relaxare si somn, treptat, mai aproape de senzatia normala. Nu te tin adormit, doar te ajuta sa adormi. (Cele pe baza de melatonina regleaza ciclul de somn, desi nu sunt sigura ca o zi e suficient, dar e hormon totusi.) De trezit, ar trebui sa te poti trezi bine-merci cu alarma obisnuita. Efecte adverse nu prea sunt... eventual daca esti alergic la vreuna din componente sau daca influenteaza vreo afectiune existenta sau interactioneaza cu medicatia (daca ai). Aici depinde de planta, totusi. Pe cutie sau pe prospect scrie si modul de administrare (daca nu, ti-l zice farmacistul, oricum). Daca scrie 1-2 pastile, ia 1 si vezi daca isi face efectul in vreo 30 min; daca nu, atunci poti s-o iei si pe a 2-a. N-are rost sa iei 2 daca nu e nevoie.

Daca pastilele sunt efervescente, le dizolvi. Daca nu, nu le dizolvi. Risti sa modifici intensitatea efectului, uneori chiar sa il elimini de tot.