| Laurentiu_Andrei_1990 a întrebat:

Salut,Am o intrebare destul de importanta si vreau sa raspunda doar cei ce stiu raspunsul corect, sau cei care au trecut prin asta
Am 15 ani si am o boala la ochi care se numeste strabism o am de ceva vreme am purtat ochelari.dar degeaba si vreau sa stiu daca se poate corecta prin interventie chirurgicala la varsta de 15 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, strabismul se poate corecta şi chirurgical ( chiar dacă ai 15 anişori )!
Totuşi, în funcţie de tipul/gravitatea afecţiunii, este posibil să mai fie necesară purtarea ochelarilor :(

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......cisata_376

http://www.romedic.ro/strabism-la-copii

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Strabismul se poate corecta chirurgical chiar si la varsta de 15 ani dar, operatia in sine, nu te scapa de ochelari --- este mai mult o operatie estetica( se obtine o aliniere a ochilor in pozitie paralela ). Interventia pentru strabism este o interventie delicata si necesita gasirea unui chirurg specializat in acest tip de chirurgie( un chirurg strabolog, medic primar care are, la activ, mii de operatii!----pot fi gasiti in marile centre universitare precum Bucuresti, Cluj etc. )

| neutrino a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai sa te duca la un spital de specialitate. Un medic bun te poate rezolva fara mari probleme.

| Xpressurself a răspuns:

Incearca alta clinica dac nu te multumeste rezultatul. poate dureaza mai mult pana apar rezultate. oricum discuta ce te intereseaza la mai multe clinici. incearca-le si pe cele private deoarece iti acorda mai multa atentie