| WezIonut a întrebat:

m-am nascut cu strabism, am fost operat pe la varsta de 8 ani si nu am mai urmat recuperareae dupa operatie nici ochelari n-am mai purtat acum am 18 ani, iar cand sunt obosit (stat la calculator sau telefon ) Ochiul drept imi fuge spre tampla ...se mai poate corecta cu ochelari sau e prea tarziu? Trebuie sa mai fac o operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa eviti a sta pe calculator sau telefon mai mult de 2-3 ore pe zi, macar 1 luna si vei vedea daca problema se regleaza.
Un ochi obosit nici ochelarii nu-l pot regla!

| WezIonut explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa spun ca ochiul imi fuge doar de exemplu cand privesc in sus, si simt, il simt cum pleaca aiurea dar daca de exemplu vreau pot sa-l indrept imediat nu ramane fix

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Cel mai in masura sa iti raspunda la aceste intrebari este medicul oftalmolog care dupa un consult de specialitate iti va spune exact daca, in cazul tau, defectul de vedere mai poate fi corectat sau nu. In principiu s-ar putea corecta acest defect insa, cel mai probabil, va trebui refacuta operatia.

| WezIonut explică (pentru iulian1302):

Multumesc

| WezIonut explică (pentru iulian1302):

.Multumesc frumos