| Andrei200300 a întrebat:

Salut,am o întrebare,in ultimul timp scaunul meu a avut o culoare mai deschisa și am zis sa merg la o ecografie,chiar daca alte simptome nu aveam,mi-a zis că nu am nimic decât pietre la rinichi dar foarte mici,de pietre știam in rest nu aveam nimic, însă azi dimineață am avut așa un scaun mai negru, m-am speriat, ar putea fi de la vitamine? Iau d3 și o altă pastilă, stres clin și beau ceai de Sânziene, e prima dată când văd că e negru și alte simptome nu mai am. Ce as putea sa fac? Nu cred că e cazul de doctor, am fost acum 4 zile la ecografie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scaunul are culoarea in functie de ce mananci si cum sunt procesate alimentele care trec prin stomac si enzimele prin ficat.

Un scaun deschis la culoare poate fii din cauza unui ficat obosit, suprasolicitat sau caruia i-ai dat mancare neadecvata, grasa, carnuri afumate, carnati sau prajeli.

Pietrele sau nisipiul de la rinichi schimba culoare urinei, nu a scaunului.

Scaunul de culoare inchisa poate fii generat tot de mancare, daca ai mancat ficat de pasare, vita sau porc, ori pateu de ficat, ca acela da culoarea neagra.
Spanacul iarasi schimba culoarea in negru.
Sfecla rosie iarasi da culoarea neagra la scaun si culoare rosiatica la urina.

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Am căutat și eu pe net și așa scria și acolo, și zicea și dacă consumi la fel roșii multe poți avea scaun mai închis la culoare, oricum nu cred că e ceva grav că nu simt nimic altceva, mă simt puțin obosit dar pentru că nu prea dorm așa cum trebuie, adică mă culc la 2 noaptea și mă trezesc la 10, in rest mă simt bine n am nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Tu faci taman pe dos de cum ar trebui sa faci nromal.
Este vital sa dormi intre 10 seara si 2 noaptea pentru ca numai intre acele ore ale noptii, se produc 2 hormoni vitali creierului: serotonina si melatoninca.
Lipsa acestor 2 hormoni duce la declansarea unor pprobele serioase de sanatate, care incep cu: stari de oboseala, lipsa de concentrare, depresie, anxietate, paranoia, schitofrenie, diabet, boli de ficat, cancere si tumori.

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Și crezi că aș putea să mi revin dacă voi incepe sa mă culc așa cum ai zis?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Da, iti poti revenii, dar necesita timp dublu ca sa iti revii sis a recuperezi pierdearea.
Adica, daca dormi de 3 luni in felul asta aiurit, ai nevoi de 6 luni de dormit corect, de la orele 22 la 6 dimineata, ca corpul si creierul sa ajunga la cantitatea normala de serotonina si melatonina in corp, ca sa functioneze in parametrii maximi de sanatate.

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Offf,și cu stomacul ce zici că ar putea să fie? de ce am avut scaun negru? țin să precizez că nu am mâncat pateuri sau ceva din ce ai zis mai sus, am mâncat ieri doar niste pulpe de găină și cartofi și salata de roșii

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Un singur scaun negru nu inseamna nimic, doar mancarea mai colorata.
Retine: spanacul, pastilele cu fier si zinc mai produc scaun negru.

Dar eliminarea din colon si intestine se intampla azi, cu mancarea pe care ai mancat-o acum 2-3 zile.

Daca iti este frica de un scaun negru din cauza melenei (sange in scaun) aceea este generata de o posibila sangerare interna de la: ulcer perforat, cancer la stomac, hemoroizi ori polipi pe intestine si se observa clar cum in amestec cu apa devine rosie, precum sangele.

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Pai asta mă temeam dar nu cred că am așa ceva, e prima dată și am și 19 ani, nu am mai avut probleme de genul, decât cum am zis am avut până azi scaune deschise și mi s-a zis la medic că din cauza stresului am forțat un pic stomacul și ficatul e puțin obosit, in rest nu am pe nimeni în familie cu probleme cu stomacul și na, mă tem puțin să nu ajung sa mor?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Somnul este cel mai mare inamic al stresului.
Culcarea la ora 10 cel mai tarziu si un somn bun de 8-9 ore, ajuta la regenerarea ficatului, la cresterea viatlitatii corpului, a puterii de concetrare a creierului, mareste productie de melatonina si serotonina care imbunatatesc functiile creierului dar si starea de fericire si eliminare a stresului.

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Dar e adevărat că dacă ești stresat poți avea dureri de stomac? adică pe net zice că de la stres poți avea dureri insuportabile de stomac, sincer sa zic eu nu am dureri de stomac doar că așa uneori simt un disconfort la el, nu simt o durere, simt că parcă, nu știu așa un disconfort ciudat mai ales când mă gândesc că pot avea ceva probleme

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Da, este adevarat ca stersul poate rpovoca dureri de stomac, dar si mancarea neadecvata poate face acelasi lucru si in compbinatie cu un ficat care nu se odihneste nicioadat fiindac cucarae ta este mult dupa meizul noptii, duce la imbolnavirea altor organe interne (pancreas, ca poti declansa un diabet), boli mentale, fiindca creierul este prea obosit si nu a primit serotonina si melatonina deloc, fiindca acea se produce numai cand dormim intre orele 10 seara si 2 noaptea... samd

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Și de exemplu dacă mă culc la 11 jumate 12 maxim și mă trezesc la 8 e ok?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Nu, nu este ok, fiindca deja ai pierdut jumatate din timpul cand se produc acei doi hormoni si lipsa masiva acumulata deja pana cum, te-a afectat.

Dormitul trebuie sa fie musai de la 10 seara, ca sa poti sa incepi sa recuperezi hormonii la care ai deficit. Ce-i greu sa intelegi acest lucru?
Producerea serotoninei si a melatoninei se intampla numai cand dormim intre orele 10 seara si 2 dimineata.
daca tu te culci la 12 noaptea, nu se produce suficient nici ca sa repari lipsa de multe luni de pana acum iar starea ta de sanatatea continau sa se degradeze.
Tu ai deja o deficienta mare si continui sa creasca daca nu dormi la orele normale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să verifici mai multe zile la rând.

| doctorandus a răspuns:

Madrid e mai la Vest decat Londra, dar are fus orar central-european. Asta e o conventie. A doua conventie este ora de vara. Deci afirmatia cu culcarea depinde de doua conventii subiective.

Dap, Mardid 22 iunie 2022, ora 22:00, Soarele a apus de 12 minute.

Deci afirmatia "culcarea obligatorie la ora 10 seara fiindca numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea, se produc cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina" n-are nimic obiectiv in ea, dar absolut nimic. Nu e doar o afirmatie bizara, ci e afirmatia unei persoane care nu reflecteaza la ce afirma. Sau, cum se mai spune, vorbeste gura fara ea.