| AlexandruKZW a întrebat:

Totul a început acum 6 zile când am mâncat ceva şi nu mi-a picat bine, am avut scaun moale, dureri de cap etc. Mergeam la baie cam din 10 în 10 minute. Mi-au apărut totodată şi hemorozii, aşa că mama mi-a cumpărat nişte pastile sub forma unor capsule numite Loperamid parcă. Am luat două pastile imediat cum a venit mama cu ele şi încă o pastilă a2-a zi. Am înţeles că aceste pastile îţi opresc scaunul pentru ceva timp.Şi aşa au şi făcut, n-am avut scaun vreo 3 zile. Ieri am început să consun brânză sărată, să beau limonadă, chestii de genul ca să mă constip. Hemoroizii s-au retras în final iar azi când am fost la baie am avut scaun normal însă am simţit ceva picurând. Când mă uit era sânge, era sânge destul de deschis la culoare, iar mama mi-a zis că aşa e şi normal, după acel hemoroid, să faci scaun cu sânge. Nu ştiu ce să zic, îmi e destul de frică. Mama e destul de chill în timp ce eu sunt foarte speriat deoarece n-am mai experimentat asta niciodată. Să las după voia ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Loperamida e o substanță antidiareică. Nu ajută nicicum cu hemoroizii și nici nu oprește scaunul, ci regleaza tranzitul deranjat.
După episoade puternice de diaree de cele mai multe ori elimini și conținutul intestinului subțire, așa că e oarecum normal câteva zile să nu ai scaun deloc. Eu așa am pățit mereu după diaree severă, 2-3 zile nu aveam nimic de eliminat.
Cu sângele, da, cel mai probabil este de la hemoroizi, mai ales dacă e deschis la culoare (asta înseamnă sânge proaspăt, care a curs pentru că iarăși ai deranjat un pic hemoroizii). Dacă era să fie sânge din stomac sau intestine, ai fi avut scaunul negru ca păcura la culoare. Știi tu, când se încheagă, sângele devine negru.
Acum liniștește-te, că e important pentru tine și roag-o pe mama să-ți cumpere niște unguente împotriva hemoroizilor. Monitorizează situația zilele următoare, să nu se agraveze. Fii atent și la eventuale simptome digestive neplăcute. În caz de ceva, fuguța la medic!
Multă sănătate!

| AlexandruKZW explică (pentru Lola05):

Îţi mulţumesc din suflet, mă simt mai ok acum, nu mai sunt aşa speriat.

| Lola05 a răspuns (pentru AlexandruKZW):

Cu multă plăcere, mă bucur happy
Ai grijă mare de acum la alimentație. Trebuie să eviți să te constipi pentru că asta poate reactiva hemoroizii. Observă și alimentele care îți provoacă dureri/ usturime și evită-le. Spre exemplu, unele persoane au probleme de la ardeii iuți. Sau de la piper.
Ai grijă să consumi suficiente fibre și lichide zilnic, pentru a nu forța ieșirea scaunului, că îți faci rău. Și folosește unguentul așa cum scrie și cât timp este recomandat pe prospect, pentru a beneficia de efectele lui cât mai bine.
În rest, nu-ți fă mari probleme. Sunt foarte mulți oameni care au hemoroizi și trăiesc bine-merci cu ei. Dacă ai grijă cu alimentația, nu vei avea probleme happy Important e să nu forțezi și să observi ce îi activează, ca să poți evita.