| LuciAz a întrebat:

Am o intrebare legata de o alunita mai ciudata.De 2 ani jumatate am o alunita ovalasi simetrica, dar care are culori amestecate brun si negru. Diametrul ei este de 5 mm. Oare este maligna? Nu ma supara si nici nu sangereaza!(nu am fost la dermatolog). Da-ti va rog o parere! Niste sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O alunita care este neuniform pigmentata trebuie vazuta neaparat de ginecolog, NU inseamna ca este maligna, dar inseamna ca este dubioasa si trebuie examinata cu dermatoscopul (un fel de lupa speciala)

| LuciAz explică (pentru Brigaela):

Faptul ca o am de 2 ani jumatate si in luna decembrie am fost la ecograf, iar ficatul, pancreasul, splina si rinichii sunt ok(ma temeam de metastaze), m-au dus cu gandul ca nu e maligna.Bruncu negru nu foarte mult si arata ca o alunita normala, adica nu e ca o pata cu margini neregulate si e simetrica.Parintilor nu le-am spus, ei cred ca e o alunita normala, cele maligne fiind cele care sangereaza sau isi schimba forma, culoarea sau dimensiunile.

| Brigaela a răspuns (pentru LuciAz):

Faptul ca nu ai metastaze nu arata ca nu e maligna. Metastazele apar in ultima faza a evolutiei unui melanom malign, in ultimele 4-6 luni ianinte de moarte. Eu nu am spus ca ese melanom malign, ci ca este o alunita cu poitential sa se transforme in asa ceva. O alunita cu potential malign are urmatoarele mari caracteristici: creste, este neuniform pigmentata si are margini imprecise.

| LuciAz explică (pentru Brigaela):

Dar dermatoscopul ce rol are? Adica daca mareste imaginea alunitei, ca sa fie canceroasa ar trebui cum sa arate? Mai neagra? Alunita mea este in 2 culori:majoritar brun si negru sub forma simbolului urmator: ''. ''si reprezinta 40% din alunita.Asa a fost si la inceput distribuita culoarea neagra, adica acum 2 ani si jumatate. Daca va rog dati niste poze concludente cu melanom. Poate fi si nev atipic?
Multumesc!

.

| Brigaela a răspuns (pentru LuciAz):

Dermatoscopul identifica daca sunt cuiburi de celule nevice in joctiunea dermo-epidermica, daca aceste celule au pigment fin sau grosolan, daca exista invazie pagetoida a epidermului si daca tumora are margini in celule izolate (ca melanomul) sau in grupuri ca un nev.
Nu exista poze concludente de melanom. Sunt medic si nu as pune niciodata diagnostic pe asa ceva. Cel mai probabil este un nev, displazic sau nu. Nu exista nev atipic, te informezi fie dintr-o carte prea veche si depasita fie dintr-o sursa complet nemedicala. Nu conteaza ce forma are si cat la suta e colorata intr-un fel. Conteaza numai ce ti-am zis mai sus.

| elly14 a răspuns:

Din cate stiu eu alunitele care sunt maligne sunt cele care isi modifica dimensiunea, cresc in dimensiune sau isi modifica forma. Cel mai bine ar fi totusi sa te duci la un doctor daca ti se pare ca este ceva in neregula si sa ni te expui la soare fara protectie.

| LuciAz explică (pentru elly14):

Probleme este ca partea corporala unde este nu este tocmai expusa la soare.
Din cauza asta imi fac griji.

| elly14 a răspuns (pentru LuciAz):

Una identica am si eu, o am din totdeauna, tot intr-un loc ferit de soare. tot cam de diametrul asta, si aceeasi culoare. nici pe mine nu m-a deranjat vreodata.