| Cikmabebia a întrebat:

Salut, am o întrebare.
Port ochelari de vedere cu -1.
Am miopie la ochiul stâng, am înțeles că nu se tratează, la școală stau mereu în prima bancă și nu am probleme, văd bine, am înțeles că îmi voi strica vederea mai tare dacă îi voi purta și vor trebui mai puternici, poate știe cineva trebuie purtați permanent, sau doar cand este nevoie dacă nu văd de departe.
Menționez că după ce îi scot mă doare puțin stângul pană mă deprind, dau funda, mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeliNes a răspuns:

Salut, si eu port ochelari, am tot miopie. Am inceput in clasa a 6-ea cu -0, 5 la drept si -0, 25 la stang. Doctorul mi-a zis sa port ochelari doar cand am nevoie, deci la scoala, cand ma uit la tv, cand invat etc. Acum, la 18 ani, am ajuns la -3, 50 si -2, 50.
Ultima doctorita mi-a explicat ca miopia nu se poate opri, cat de mult ai purta tu ochelari ia tot se inrautateste. Daca ii porti mai mult poti s-o incetinesti, dar nu s-o opresti definitiv. Bine, miopia mea s-a agravat asa rau pentru ca acum 4 ani purtam ochelari doar acasa si atat, nu ma vedeam bine cu ei, nu-mi placeau, si atunci mi-a crescut cel mai mult. Dar de atunci i-am purtat mai mereu si tot creste cate putin. Acum de vreo 2 ani ii alternez cu lentilele de contact, gen cand ies sambata seara sau cand am sport la scoala.
Totusi, pe undeva la 22-25 de ani se va opri, a zis doctora. Nu se va mai agrava. Aia e varsta la care de fel se fac operatii pentru miopie, pentru ca s-a stabilizat.
Sper ca ti-am fost de folos!

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă vezi si fara ei, nu este nicio problemă. La scoala, te poti descurca si asta conteaza. Ochiul se va vindeca in timp, dacă îl înveți să vadă de departe.

| Mariu0699 a răspuns:

Si eu port ochelari, am miopie si eu. Din cate am inteles eu, daca porti ochelari, iti vei recapata vederea si nu vei mai fi nevoit sa-i porti. Cand ai fost la control trebuia sa intrebi cam cat timp ar trebui sa-i porti.
Pai, si la inceput te dor ochii si capul pana te obisnuiesti cu ei. Ochelarii trebuie purtati permanent, altfel vederea se poate strica mult mai rau decat cum o ai acum.
Si e normal sa te doara ochii cand ti-i scoti. Ceea ce cred eu e ca atunci cand ii scoti vezi totul in ceata pentru ceva timp si ochiul pana isi revine la normal te poate durea (asta cred eu, nu sunt sigur 100%)
Sper ca esti multumit de raspuns❤️