| ToxicShadow99 a întrebat:

Salut,am o mare problemă cu coșurile,am incercat diferite farmaceutice, dar nu au efect(zineryt a mers doar 2 luni, după au apărut din nou)
Imi puteți recomanda ceva "de casă"? fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nikname a răspuns:

Principala cauza a "cosurilor" este stresul din viata adolescentina deci nu prea ai cum sa rezolvi cauza in aceasta perioada doar s-a o ameliorezi, cel mai bine e s-a te duci la un dermatolog. Zineryt fiind si cel mai bun produs folosit de mine la acea vreme!

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu am fost la dermatolog si mi-a dat tratatament in functie de tipul de acnee.
Dimineata, spalat cu sapun de la acne out, dupa spalare cu sapun, folosesc o crema care se da doar pe cos tot de la acne out, apoi seara spalat cu tot ca sapun, iar seara cu o solutie de la acne out ( pun cateva picatuti pe o discheta demachianta), apoi aplic o crema hidratanta. Plus, ca am pastile bio-seleniu + zinc 15 zile ( 3 luni). Si momentan dupa 1 luna, nu mai am cosuri, am doar petele ramase care mi-a recomandat sa fac un peeling facial pentru indepartare lor, dar inca mai am tratament.
Deci, sfatul meu e sa te duci la un dermatolog, sa vada ce tip de acnee ai, care e cauza ( pe baza de stres, pe baza hormonala, din cauza alimentatie proste)si sa iti dea tratamentul adecvat, nu are rost iti incarci tenul cu tot felulul de creme si masti daca nu stii care este cauza si tipul.
Inafara de dermatolog, trebuie sa ai si o igiena foarte buna, spalat zinic pe fata dimineata si seara, plus un mod de viata sanatos, adica mancare sanatoasa, fara prea multe prejeli, dulciuri, grasime.

| elutsa10 a răspuns:

Stiu ca o sa ti se para ciudat, dar deodorantul stick ti le usoca foarte bine si foarte repede, de asemenea impiedica aparitia lor. Desi deodorantul contine alcool si iti poate usca tenul, eu cred ca nu avea importanta pentru ca tu vrei sa scapi de cosuri.

în primul rand trebuie sa alegi un deodorant stick de barbatj (acesta, de obicei, contine mai mult alcool) care sa nu lasa urme albe nici cand il aplici, nici cand se usuca pentru ca, dupa cum am spus, acesta se usuca, nu intra in piele. Tot odata, cauta unul "hidratant". Eu am reusit sa scap de ACNEE, nu doar de cateva cosuri cu deodorantul "Mennen Speed Stick".

Sper ca ti am fost de ajutor.