| Vania12 a întrebat:

Am o mare problema! De cateva saptamani am observat ca hainele imi miros a transpiratie chiar dupa ce le spal. Sunt terminata! Eu ma spal zilnic pe corp, nici nu concep sa nu ma spal, parca sunt obsedata. Hainele le spal la masina. Ati mai auzit de aceasta problema, niste sfaturi va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E din cauza glandei, mergi la un medic, deja asta nu mai tine de igiena, e o problema medicala.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa apelezi la un medic, iar pana atunci foloseste bicarbonatul de sodiu.

| OoBunnyoO a răspuns:

Hmm..transpiri foarte mult? Sau ai inceput sa transpiri mai mult decat inainte? Daca hainele miros a transpiratie, miros numai la subrat sau peste tot? Daca miros peste tot sau daca ai observat ca transpiri foarte mult atunci mergi la doctor. Daca mirosi doar la subrat, incearca sa te dai cu alcool o data si sa lasi cateva minute. Daca nu functioneaza mai incearca o data, peste cateva zile s.a. Poti repeta chestia asta de cateva ori. Daca nu merge deloc, poti incerca sa schimbi deodorantul sau sa mergi la doctor.
Nu incerca bicarbonatul. Si eu am avut problema asta, tocmai ca m-a traznit pe mine sa incerc bicarbonatul. Asa ca dupa o saptamana, am inceput sa miros foarte rau si hainele continuau sa miroasa dupa ce le spalam. Am crezut ca innebunesc. Cred ca perioada aia (de cateva saptamani) a fost una dintre cele mai groaznice perioade din viata mea. laughing Ma spalam de vreo trei, patru ori pe zi, spalam hainele de cateva ori si tot nu reuseam sa scap de miros. Bicarbonatul iti distruge flora bacteriana de la subrat, asa ca fostele bacterii pot fi inlocuite de bacterii mai urat mirositoare. Asa ca singura solutie este sa distrugi bacteriile respective cu alcool sau dezinfectant. La mine a functionat. O singura data a trebuit sa aplic si a fost ok si m-am lecuit si de remediile naturale gasite pe Internet. laughing