| DAnc3 a întrebat:

Salut,am o mica problema, am 14 ani si numi pot decalota penisul,oare sa am fimoza sau va trece la primul act sexual, si daca am cum rezolv? fara operatie.Raspunsurile cu bataie de joc vor avea reclamatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te speli in santul balanopreputial, atunci ai fimoza. Fimoza nu trece la primul act sexual, ci numai prin tratament chirurgical.

| DAnc3 explică (pentru Brigaela):

Cum adica daca nu ma spal in zona aia.

| Brigaela a răspuns (pentru DAnc3):

In mod normal, ar trebui sa te poti spala in santul balano-preputial (cand ai penisul flasc). daca nu te poti spala in acest sant, ai fimoza.

| DAnc3 explică (pentru Brigaela):

Pai in starea de flasc pot face asta, dar in starea tare nu pot deci nu am fimoza?

| Brigaela a răspuns (pentru DAnc3):

Nu stiu, nu te-am examinat ca sa pot spune. Trebuie sa te vada un urolog. Daca nu puteai decalota in starea flasca, atunci aveai cu siguranta fimoza. In conditiile in care poti decalota, este posibil inca sa ai o fimoza larga, dar nu pot sa stiu.

| DAnc3 explică (pentru Brigaela):

Scuze pentru raspunsul tarziu dar am vazut o chestie, atunci cand il decalotez in starea flasc am observat cam am ceva alb adica pe anumite portiune ceva alb care se poate lua, nu poate fi asta cauza ca nu-l pot decalota in starea de erectie?

| Brigaela a răspuns (pentru DAnc3):

Acea substanta se numeste smegma, se secreta in mod normal in sanstul balano-preputial si se acumuleaza acolo fiindca nu te speli suficient de atent. Nu este ea de vina, desi igiena defectuoasa, in timp, agraveaza fimoza. La fiecare dus (adica dimineata si seara, zilnic), decaloteaza complet si spala-te foaret atent in santul respectiv cu apa calduta si sapun. Clateste-te foarte bine si cu atentie.

| DAnc3 explică (pentru Brigaela):

In orice caz ce as putea sa fac sa scap de fimoza? Si acea fimoza larga ce este?

| Brigaela a răspuns (pentru DAnc3):

Fimoza larga este o afectioune in care inelul balano-preputial este mai strans decat normalul, dar nu atata de strans incat sa necesite circumcizie, putand fi largit prin alte metode (plastie, decalotare chirurgicala, unguente, etc). trebuie sa te duci al un urolog sau un chirurg pediatru. nu poti sa te tratezi singur

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic.Este mai bine.Are dreptate Brigaela in raspunsul ei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, cel mai probabil, este vorba de fimoză!

Mergi la medicul specialist urolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Oricum, la vârsta asta NU te operează, îţi prescrie o CREMĂ cu care te ungi pe penis.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

Toate cele bune.

| SPOONM8 a răspuns:

Ce ai tu se numeste candida care o poti primi prin contact sexual neprotejat sau de la raceala...foloseste Travogen iti va trece cu siguranta, sau daca nu mergi la medic...