| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problema mai maricica, nu am penisul decalotat la 18 ani, (sunt virgin), pot întreține relații sexuale, se poate decalota la primul contact sexual? Sau sa fie fimoza și sa nu pot face sex?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul in care penisul este afectat de cea mai grava si severa fimoza posibila adica cea de gradul 4 ( din 4 grade posibile), adica cea in care decalotarea glandului penian, adica a capului penisului, NU poate fi efectuat nici in starea flasca a penisului si in acel caz barbatul respectiv este capabil si poate sa intretina acte sexuale insa acestea ori vor fi lipsite de placere sau pot sa fie neplacute si chiar dureroase. In orice caz barbatul care are penisul afectat de fimoza chiar si cea mai grava/severa este capabil sa intretina acte sexuale insa se poate aprecia ca acestea vor fi in mare parte lipsite de placere. De asemenea in cazul in care fimoza este de gradul 2 sau 3 va exista permanent riscul ca in timpul actului sexual sa se produca o decalotare fortata si preputiul sa ramana BLOCAT dincolo de gland in asa numitul sant balanopreputial cel care exista intre trunchiul si capul penisului si astfel sa se produca asa numita PARAFIMOZA o stare estrem de neplacuta si periculoasa a carei rezolvare de obicei necesita interventie chirurgicala in regim de urgenta.
Doar medicul UROLOG iti poate da raspunsul avizat, profesional si bineintele cel corect privind modul in care se poate interveni pentru a elimina aceasta problema extrem de neplacuta.
Modul prin care se poate interveni pentru a elimina fimoza este in functie de nivelul/gradul de afectare, fiindca una e o fimoza usoara de gradul 1 si cu cu totul altceva fimoza grava/severa de gradul 4 care se poate rezolva doar CHIRURGICAL prin operatia de circumcizie. Multa sanatate!

.

| Username272 a răspuns:

Stai linistit nu ai fimoza daca aveai iti zic eu ca sigur iti dădeai seama ca e ceva foarte urat vizibil, penisul tau se va decolta la contactele sexuale, poate nu prima data, poate a 2 sau a 3 oară, nu te stresa, o sa fie bine

| ANF2004 a răspuns:

Coaie, și eu am avut această problemă, dar într-o noapte am încercat să îl decalotez în stare de erecției. M-a durut puțin, dar următoarea zi nu am mai avut nimic. Doar fă antrenamente, iar dacă asta nu merge, du-te la medic.

| InDiGoCata a răspuns:

Depinde eu am avut problema asta cand voiam sa decalotez penisul ma durea dar am citit undeva ca poti face exercitii doarece pielea este elastica si se va intinde incearca eu in 3 zile maxim am reusit...

| RomânulTeSalută a răspuns:

Nu știu fix, dar al meu e decalotatd de la 4 ani. Dar încercă o labă mai dură, poate merge.