| Derye a întrebat:

Am o mica problema: tenul meu e cam urat. Adica e plin de pete, urme de la cosuri and stuff.As avea nevoie de un mic ajutor.
1) Eu imi rad barba si mustata cu Gillette pe uscat ( straight face )! Cum ar trebui sa ma rad corect sa nu se mai irite pielea?
2) Am avut cosuri si mi'au ramas urme. Cu ce crema as putea sa ma dau sa scap de ele? Se gaseste in farmacii? Cat costa?
3) La o privire atenta (oglina la 2 cm) se observa niste pete negre pe toata fata. Pete mici. Cum as putea sa scap de ele? Sau sunt normale?
4) Cu ce masca, sau asa ceva, as putea sa ma dau sa am un ten curat, fara microbi, estetic, uniform?

Apropo...multumesc ratatului care mi-a raportat intrebarea anterioara. Iti multumesc din suflet...macar stiu ca sunt atat de important sa-ti sacrifici 2 secunde din viata ta neimplinita pentru a raporta o intrebare in care consider ca am fost cat se poate de coerent si lucid atat in exprimare cat si in gandire.

Dau fundita, celui care imi raspunde macar la cateva din intrebarile de mai sus. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Dragul meu, minuni nu se fac pe lumea asta, daca vrei sa folosesti o crema n-ai decat! Cand vei gasi una buna sa ma anunti si pe mine sa stam de vorba despre eficacitatea ei! Pana atunci urmeaza sfatul meu de mai sus! ACum sa-ti spun si cum imi ingrijesc eu tenul:folosind uleiul de masline(neaparat extravirgin-e mult mai bun-obtinut direct din masline nu ca celalalt din turte-adica prelucrat, e putin mai scump vreo 17 lei dar asta e...) dupa ce imi curat tenul ma dau cu ulei de masline stau asa cam 10 min( timp in care pot face absolut orice pentru ca nu ma incomodeaza, chiar pot raspunde intrebarilor pe TPU) mai folosesc si miere de albine imi cumpar de la un magazin de produse naturieste, miere foarte buna, de salcam care imi face pielea mai neteda, fara aspect uleios si vindeca inpuritatile, mai am uratul obicei de a-mi sparge unele cosulete si evident ca apoi imi raman semne, sau mi se inrosesc dupa ce imi dau cu miere imi trec! Bineinteles, ti-am mai zis nu astepta sa iti treaba in 2-3 zile! Efectul se vede dupa o saptamana(folosita mierea zilnic) seara de preferabil, eu asa fac!
Eu iti doresc succes, sper sa reusesti, eu personal sunt multumita de rezultatele ei daca nu as fi sor nu recomandam nimanui acest lucru! Stiu ca si legumele sunt bune aplicate tenului insa eu nu am de loc rabdare sa-mi tin ''castravetii pe fata''bug
3 Sunt normale? Oooo nuuu! Nimic ce pare in neregula cu tenul nu e normal! Un ten sanatos e un ten fara impuritati, un ten curat si ''luminos''!

4 Stii, acest sezon e un sezon ''fierbinte'' fapt pentru care fata ta transpira toti microbii asa cum spui tu intra in porii tai formandu-se cosuletele! Recomand clatirea fetei cu apa rece in mod frecvent pe parcursul zilei, sunt bune si servetelele umede insa ai grija de care folosesti pentru ca unele nu sunt bune deloc, si iti fac mai mult rau(sa fie fara alcool)

In legatura cu ''ratatul'' nu te mai supara pentru ca asa sunt unii pe acest site, chiar nu se pot abtine, sa ai o zi frumosa, fara griji si cu UN TEN SANATOS! Daca te pot ajuta cu ceva imi trimiti un mesaj privat si o s-o fac incantata!

11 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Sunt fata si nu vad cum sa-mi permit sa-ti spun cum sa te razi :)).
Dar totusi. nu te mai rade *pe uscat* cum zici tu. normal ca te iriti;)) foloseste ceva spume de`alea [ repet. nu ma pricep :))]
Pentru intrebarile 2, 3 si 4 iti recomand Effaclar Duo [ http://www.centrofarm.ro/......-40ml.html ]. e putin scump dar te asigur ca merita. e foarte buna crema;) se vad rezultate de la zi la zi :) [ si crede-ma n-am de ce sa mint ]
Ca de masti. ce sa-ti spun. daca erai fata iti spuneam de masca cu ou si malai si una alta dar asa... mi-e nu stiu cum sa te pun sa-ti pui verdeturi si legume=)) pe fata :|
In legatura cu petele alea negre. nu e normal dar cred ca le vei rezolva si pe alea cu crema Effaclar :)
Sper sa te ajute.

| Derye explică:

Am auzit de o asa numita crema de galbenele. E buna de ceva? Pentru cosuri cica ar fi.

| stillhartu a răspuns:

Pt barbierit foloseste spuma de ras. Se gaseseste la orice magazin si cam toate tipurile sunt bune. Dar daca nu sti ce sa iei, incearca de la Palmolive- sensitive shave foam cu Aloe Vera. In principal acele multe cosuri apar din cauza barbieritului incorect. Fa cum ti-am pana acum iar dupa barbierit trebuie sa folosesti neaparat un after-shave (ex.After shave Denim, Str8).
Despre urmele de cosuri...nu prea stiu ce sa zic. Cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog pentru ele. Stii cum sunt cremele astea "minune"... promit multe, dar nu fac mai nimic.
Petele de pe fata se numesc puncte negre si nu stiu daca sunt normale.Adica un ten sanatos, nu are puncte negre. Insa cam toata lumea le are.Aceste puncte negre sunt niste pori plin se sebum care in contact cu aerul, se innegresc. Pentru a scapa cat de cat de aceste puncte trebuie sa folosesti de 2-3 ori pe saptamana un gel exfoliant (ex. Garnier Pure, Clearskin de la Avon). Modul de utilizare al acestor geluri se gaseseste pe ambalaj. Ce trebuie sa stii e ca de preferabil e sa folosesti acest gel seara deoarece s-ar putea sa se inroseasca putin fata iar peste noapte, dispare acesta roseata.
Cat despre masca...thinking iti recomand o apa termala (ex. Vichi). Mai exista o solutie...insa nu stiu cat de eficienta e. poti sa incerci si cu apa minerala, sa pulverizezi pe fata, si sa o lasi sa se usuce fara sa o stergi.Este foarte binefacatoare din cate am auzit si ieftina.
Sper ca ti-am fost si eu de folos.

| stillhartu a răspuns:

Crema de galbenele grabeste cicatrizarea. Am si uitat de ea. Aceasta crema ti-ar fi buna pentru urmele lasate de cosuri. Rau nu are ce sa iti faca. Deci, da, poti incerca si aceasta crema. Se gaseste la farmacii si e foarte foarte ieftina. Te-am umplut acum cu produse pentru ingrijire, care, sincera sa fiu nu sunt deloc ieftine. Dar, asta e. Acu ramane la latitudinea ta ce vei folosi si ce nu.

| Sara a răspuns:

Nu e bine ca te razi pe uscat, foloseste spuma. Si inmoaieti pielea cu un ulei inainte de barbierit. Poti folosi si ulei de masline, iti inmoaie pielea si nu te mai iriti. Iti recomand sa iti faci saptamanal aceasta masca care a dat rezultate prietenului meu :o jumatata de banana coapta cu 2 lingurite de miere, pisat si amestecat, da te pe fata si gat. E bun si pentru baieti.si fete. Incearca nu ai sa regreti o sa ti faca tenul ft curat. Stai cu ea 15 min si te speli cu apa calda. Foloseste aftershafe nu pe baza de alcool, ci gel, crema! Sper ca te am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1'' Pai prima data te dai cu spuma de ras, dupa care te faci cu lama iar apoi te dai cu aftershawe si nu te mai iriti 2''Cosurile iasa si daca stai mult timp inchis in casa ex:sa stai toata ziua sa te joci pe pc sau altceva sau poa sa apara si de la masturbare(asta fara sa te superi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca miere de albine cu scortisoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine cu mustata si barba, ca sa mai acopere din cosuri, plus ca mustata rasucita, o sa atraga mai mult atentia ca 2 sau 3 cosuri, astfel in cat oameni nu o sa mai vada cosurile asa de evidentiate.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| AnonimulNr2564 a răspuns:

La ras nu ma pricep da ca sa scapi de cosiuri fara sa lasi ure foloseste o crema si lotiune pentru acnee (si eu folosesc si merge perfect)Crema o gasesti in farmaci pe la 8 lei si lotiunea la fel.Si pete cred ca sunt de fapt alunite ca si eu am si sunt normale

| ๓єlเเ a răspuns:

Poi, la 1 : cand te speli pe fata te dai cu gillete si apoi te barberesti este un fel de parfum pentru barbati cu care te dai dupa barberit ca sa mirosi frumos si sa ai tenul curat si fara microbi (eu l`am vazut pe tata facand asta si are un ten curat si fara pete). Daca ai prietene frumoase cu tenul fin si fara puncte negre intreabale si zile sa-ti daie un sfat o crema sau o masca hidratanta.Si cosurile trebuie trebuie sa ti le usuci si sa astepti sa cada singure fara sa iti ramana urma.Mult noroc. Sper ca ti-am fost de ajutor