| Paul012 a întrebat:

Am o nelamurire....am 28 de ani si am penisul de 24 cm curbat in jos putin.e o problema asta din punct de vedere medical?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

1.Sunt destul că nu știi să-ți măsori penisul corect din punct de vedere medical, dacă știi, felicitările mele.
2. Nu este absolut nici un fel de problemă. Deși este puțin incomod, nu este o problemă medicală de nici un fel, dacă așa a fost din totdeauna, dacă este o schimbare recentă e posibil să fie ceva. Majoritatea bărbaților au penisul curbat într-un fel sau altul.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Curbarea nu este o problema.
Dimensiunea este peste limita superioara a normalului si probabil ti-e foarte greu sa gasesti o partenera care sa te accepte

| Paul012 explică (pentru Brigaela):

Nu e vb.de partenera.Sunt casatorit! Vroiam sa stiu daca medical vorbind e vreo problema asta.atat.Multumesc oricum!

| Brigaela a răspuns (pentru Paul012):

Inseamna ca ti-ai masurat gresit penisul, fiindca practic o femeie cu anatomie normala nu poate avea contact sexual normal cu un barbat cu acest handicap (penis de 24 de cm)

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Si sincer, abia acum ai ajuns sa te intrebi?! Adevarul e ca riscul de a rani si a produce foarte mare disconfort e mult mai mare decat acela de a oferi placere, daca nu stii foarte bine ce sa faci cu atatia centimetri! Daca nu stii, vaginul are intre 8-12 cm initial, ca lungime, la care se mai adauga cativa, daca e foarte bine excitata si experimentata si ii si place! Ideal e sa se inceapa mereu cu pozitia amazoanei - EA deasupra! - pentru a putea controla adancimea penetrarii, unghiul, ritmul si apasarea, astfel incat sa se simta cat mai bine!
Iar la schimbarea pozitiei cu cea clasica, trebuie sa fi foarte atent, delicat si rabdator, altfel.

Curbura este ceva destul de comun, si in mai multe directii. Important este sa fi sanatos si functional!

| Paul012 explică (pentru PsihoSex):

Multumesc de raspuns.

| Felys a răspuns:

Esti sigur ca nu ai scris din greseala 2 in loc de 1 :-P