| LLG123 a întrebat:

Salut, am o nelamurire: am o durere ingrozitoare de cap in partea dreapta (deasupra tamplei) m`am gandit sa fac un control...de acolo m`a trimis la RMN, am facut RMN`ul si mi-a venit rezultatul:
"Aspecte imagistice cranio-cereblare in limite normale, concordante cu varsta, la examinarea nativa. Minima ingrosare a mucoasei la nivel maxilo-etmoido-sfenoidal bilateral. Polip de mucoasa in sinusul Sfenoidal drept, cu diametrul de aprox 12mm."
Concluzia: Se recomanda ORL.
Si atat... adica pe langa faptul ca am dat niste bani mi-au mai dat si un raspuns care nu-l inteleg si ma trimit la ORL? si acolo ce o sa`mi faca? o sa ma trimita la ortopedie etC?
DAca stie cineva un raspuns plauzibil: dau funda
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu ai nimic la sinusurile frontale. Ai o usoara iritatie la sinusurile nazale si, mai pe romaneste, o mizerie intr-unul din ele. Nu stiu ce se poate face, dar ORListul este cel la care ai fi ajuns indiferent ce ai fi avut. MRIul nu rezolva nimic, este doar un fel de fotografie.

2 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

S-a evidentiat un polip la nivelul sinisului drept, deci doar un medic ORL iti poate indica tratament, daca se impune sau nu, operatia de extirpare. Sanatate!

| Neo12 a răspuns:

Buna!
Ai putea sa cauti un medic batran cu mai multe cunostinte cu care sa discuti, dar inainte informeaza-te mai mult despre dansul.
Altceva nu-ti pot spune, decat insanatosire grabnica. Asta e Romania. Medicii buni pleaca in alte tari sa-i faca pe altii bine deoarece sunt platiti prost la noi.
O seara placuta!