| mariogeorge1986 a întrebat:

Am primit buletinul de investigatie RMN cu urmatoarele concluzii:
Concluzii:
Fara anomalii de semnal IRM in etajele supra sau infratentorial sugestive pentru
acumulari hemoragice sau leziuni ischemice recent constituite, fara mase tumorale.
Artera vertebrala dreapta determina usoara amprentare nespecifica a versantului
anterolateral drept al bulbului rahidian.
Unghiuri ponto-cerebeloase libere.
De notat contact tangential si usor efect de masa exercitat de artera cerebeloasa
antero-inferioara stanga asupra traiectului intracisternal al nervului facial stang.
De corelat cu consultul neurologic.
Modificari inflamatorii ale mucoasei sinusurilor frontale bilateral, sfenoidal,
maxilar drept si celulelor etmoidale bilateral (usoare), precum si ale mucoasei
sinusului maxilar stang (moderate, asociind acumulare fluida moderata libera
dispusa decliv). De corelat cu consultul ORL.
Ma poate ajuta cineva? este ceva grav/mai putin grav sau deloc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceste rezultate trebuiesc interpretate de medicii specialisti nu de noi, pe TPU. Din pacate, pe acest forum NU avem medici!

| Yuoia a răspuns:

Poate doar o sinuzita. Dar numai medicul poate vedea daca e mai mult sau nu.

| Vântulalb a răspuns:

Medicii la care ai fost trimis (neurolog si orelist) iti vor spune dupa consultatiile lor de specialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie grav daca se ajunge la anevrism dar momentan nu. Mergi si la dentist dar mai intai la un orlist bun

| InOrOut a răspuns:

Asta e singura chestie pe care o ai:
"Modificari inflamatorii ale mucoasei sinusurilor frontale bilateral, sfenoidal,
maxilar drept si celulelor etmoidale bilateral (usoare), precum si ale mucoasei
sinusului maxilar stang (moderate, asociind acumulare fluida moderata libera
dispusa decliv). De corelat cu consultul ORL."
Poate fi sinuzita, poate fi covidu laughing, poate fi alergie, habar n-am, du asta la medicul de familie si el iti spune. De curios cat ai platit la RMN ca si eu vreau sa fac. E general, vede si la intestine?