| Pickups a întrebat:

Salut, am o pata alba pe dintele din fața. As vrea sa știu dacă exista vreo metoda de a scăpa de ea.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca pata e alba, dintele nu e, ca de ar fi, pata nu s-ar observa.
Poate ca ar trebui sa te speli mai bine pe dinti? happy

| Pickups explică (pentru cristi202):

Și vrei sa spui că nu mă spăl pe dinți, și asta este motivul?

| cristi202 a răspuns (pentru Pickups):

Uita-te mai bine la sfirsitul raspunsului meu. Vezi acolo un zimbet? Daca da, de ce m-ai luat in serios? E doar o gluma.
Insa daca ar fi sa am eu o pata alba pe vreun dinte (la mine problema e ca nu mai am dinti originali happy ), cu siguranta ca m-as intreba daca m-am spalat bine, si as incerca si alte alternative fata de periuta si pasta de dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele cazuri se poate efectua o microabraziune dentara si efectele sa fie multumitoare dar e posibil sa fie necesara si o albire dentara pentru o mai buna uniformizare a nuantei dintilor.

Pana sa ajungi la asa ceva poti sa folosesti uleiul de nuca de cocos pentru a curata mult mai eficient dintii ( te speli cu el pe dinti, e chiar recomandat sa mananci nuca de cocos proaspata pentru ca iti curata foarte bine dintii ) si o data pe zi sau la 2-3 zile, in functie de sensibilitatea dintilor tai, pasta de dinti parodontax classic pentru ca are ca al 2-lea ingredient bicarbonatul de sodiu si este ca un scrub pentru dinti. Poti sa mai incerci si argila albastra in combinatie cu apa plata sau zeama de lamaie pentru un efect de albire.

| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Salut!
Cel mai competent raspuns numai si numai de la cabinetul stomatologic.
Succes!