| Luca7797 a întrebat:

As vrea sa va cer sfatul in privinta unui abces dentar. De menționat sunt lucrurile: din pricina virusului nu pot ajunge la stomatolog, nefiind valabil. Am luat amoxicilina timp de 3 zile, dar n-a dat roade astfel ca dintele ma doare foarte rau si am jumătate de față umflată. Astăzi mama mea l-a contactat pe dentist si acesta mi-a scris un prospect pentru a lua augmentin, l-am luat acum jumatate de ora, in continuare o sa vad cum decurg lucrurile. Dacă aveți vreo idee despre situația asta as aprecia! Stiu ca am nevoie de drenaj, dar condițiile de față nu sunt in favoarea mea. Vârsta mea este 16 ani daca are vreo relevanță. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinMrs a răspuns:

Fara drenaj...greu de spus in conditiile de fata ce ai putea face. Spalatul pe dinti in mod regulat, cat si clatirea in speranta de a inteparta rezidurile care obstuctioneaza canalul. Masarea zonei inflamate cat si apasarea propriu zisa, poate ai noroc si cedeaza abcesul. Asta depinde si de toleranta ta la durere. Mai citisem undeva, clatirea gurii cu apa calduta cu sare poate ajuta deasemene insa nu stiu in ce masura.

| Luca7797 explică (pentru AlinMrs):

Multumesc pentru sfaturi!

1 răspuns: