| Dragosdoar a întrebat:

Salut. Am o prietena care in anumite momente ale zilei are niste faze foarte ciudate. O ia o molesala si incepe sa faca multe activitati aiurea. Se suceste de la o secunda la alta,parca e beata si vorbeste aiurea,dar eu am fost intr-o zi cu ea undeva si stiu ca nu a baut. Ma gandesc ce poate avea? Probabil o fi vreo psihoza,dar ce fel de psihoza naiba ca prea o ia razna dintr-o data. E ciudat rau de tot. Nu cred ca e bipolara, ca nu face urat sau are episoade maniacale, e doar molesita si face chestii aiurea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Se droghează cumva? Iar dacă mai trage câte-un fum, inainte de a se intâlni cu tine, crezi că îți spune?

| Dragosdoar explică (pentru floresdemayo):

Nu cred, are parinti foarte agresivi, Nu ar lasao cu asa ceva

| floresdemayo a răspuns (pentru Dragosdoar):

O mare parte a adolescentilor obișnuiesc să facă asta, câți dintre ei crezi că au anunțat acasă?
Sunt agresivi și nu o lasă? Și crezi că pentru adolescentii care au părinți blânzi situația e altfel?

| Dragosdoar explică (pentru floresdemayo):

Are 25 de ani si nu are anturaj carr sa o initieze în asa ceva. Mai.mult decat atat, mi-ar fi spus mie. Sunt ca un frate pentru ea

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Si de unde stii tu ca parintii aia stiu ca s-ar droga?!

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Si daca nu are anturaj sa o initieze, nu inseamna ca nu poate incepe sa se drogheze singura citind pe net despre.
Dar poate nu se drogheaza. Si nu stii daca chiar si tie ti-ar zice asta.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Are diabet tipa, e grasa. Are si probleme cu tirodia, trebuia sa si-o scoata. Ii mai creste glicemia, si Ii miroase si gura urat, dar nu stiu daca e normal sa se manifeste asa o criza de genul acesta

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai daca are diabet, mi-e cam clar ce e, are hiopoglicemii, si cand scade glicemia, cam asa e, moleseala si poti sa o iei putin razna din cauza hipoxiei din creier, si apare si ceva anxietate si esti mai agitat cumva.

Poate fi si de la tiroida, cine stie cum o iau razna hormonii tiroidieni pe acolo.
Sa isi ia glicemia cand are starea aia, sa vedem, tine-te de ea sa si-o ia, ca are aparat.
Daca nu e hipoglicemie, atunci e de la tiroida.
Sau poate fi invers, hiperglicemie, dar de la aia nu prea apar manifestari din astea.

Fa testul si zi-ne cat a iesit valoarea cand e in starea aia.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu stiu cum se manifestă exact problemele psihice, dar dacă sunteti atat de apropiati poate o intrebi dacă in familia ei sunt astfel de cazuri. Dacă da, se moștenesc genetic.

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie ce are, un doctor psihiatru sau neurolog poate spune mai bine dupa anumite investigatii.
Pare putin un episod de hipomanie insa moleseala aia contrazice asta, deci n-ar fi nici asta.

| Yuoia a răspuns:

Cam in ce momente? Dimineata sau mai tarziu? Unde lucreaza? Cum adica "o ia razna"? Cat o tine moleseala si cum ii trece? Am o banuiala.

| Dragosdoar explică (pentru Yuoia):

A lua-o de prin august. Stiu ca avut momente cand mai ieseam cu ea aiurea asa,dar in ultimu timp, a luat-o cam rau, azi nici la munca n-a mai intrat, zicea ca vrea sa se duca la psihiatru. Ultima data nu mi-a mai raspuns, parca a cazut dintr-o data.
stiu ca are diabet si probleme cu glicemia, Ii miroase gura. Ea zice ca nu e de la glicemie ridicata ca nu se manifesta chiar asa rau

| Yuoia a răspuns (pentru Dragosdoar):

Aia e! De la diabet.
Face tratamentul prescris? Tine regim alimentar? Ar trebui.
Daca nu a fost la medic, si daca relatia cu ea iti permite, du-o la diabetolog cu forta. Si va trebui sa slabeasca. Daca spune ca... Nu vrea sa mearga la medic e inconstienta.

| Mosotti a răspuns (pentru Yuoia):

Daca n-a luat masuri pana acum, nu o sa ia nici de acum in colo cu slabirea si regimul.
Eu cred ca ii scade prea mult glicemia din anumite motive, si de acolo ar fi, nu de la valori mari.

| Yuoia a răspuns (pentru Mosotti):

Scade, creste, eu nu stiu. Dar diabetul e problema.
Daca nu a luat masuri... e inconstienta.
Sau... ardeleanca: grasa si frumoasa ca vaca noastra. E o vorba care circula mult si e stiuta de toti.

| Mosotti a răspuns (pentru Yuoia):

Scade mai mult ca sigur, nu urca, ca daca urca n-ai asa simptome in general, insa poate sa si urce, nu stiu.
De aia i-am zis lui sa o puna sa o masoara cand e in starea aia, altfel nu avem cum sa stim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la diabet are acele moleseli, de la hipoglicemie msi exact, trebuie sa trateze diabetul urgent și sa tina regim, nu are voie sa se enerveze, sa se streseze.Problemele mintale este foarte posibil sa fie cauzate de glanda tiroida, ce are ea este grav, trebuie sa și-o scoată dacă asa i s-a spus, și sa ia toată viata tratament hormonal substitutiv fiindcă glanda fiind scoasa în totalitate nu mai produce hormoni tiroodieni organismului. Glanda tiroida are o strânsă legătură cu sănătatea mentala când aceasta are de suferit, glanda tiroida si creierul fiind în tandem, când are de suferit tiroida suferă și creierul și asa apar inevitabil complicatii. Disfuncția glandei tiroide știu ca poate sa producă la bătrâni psihoze recurente, la tineri cauzează atacuri de panica, depresie, anxietate etc. Diabetul nu are legătură cu bolile psihice, dar glanda tiroida în schimb are fiind în armonie cele 2.

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

I-am zis sa si- o scooata, nu inteleg de ce tot amana

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ii ești prieten adevărat dacă și în situația de fata ii ești alături, de obicei oamenii fug de nebuni, ii stigmatizeaza.De la tiroida i se trage problemele psihice, o sa facă și crize la un moment dat.

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

Multumesc. Stiu cum e,ca si eu trec prin probleme de ordin psihic,si oamenii m-au judecat si au ras de mine foarte mult. I-am dat si nrul unui doctor cu experienta in psihiatre. Si-a facut programare. Sper sa reziste pana atunci. Chestia e ca a crescut intr-un mediu familial foarte toxic,la fel ca si mine. Dupa ce ca parintii nu i-au oferit gene bune,nici dragoste cum trebuie nu i-au oferit, si tatal ei a mai si batut-o saptamana trecuta. Nu stiu de la ce sa fie starile astea, sper sa o lamureasca medicul.
Conteaza foarte mult cine te creste, ce gene ai mostenit de la ai tai, ce edicatie ti au dat, ce conditii ai avut. Parintii Isi au o mare parte din responsabilitate cand vine vorba de cresterea unui copil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pe lângă ce e bolnava o mai bate și desteptu ala doamne ferește! Da,din cauza mediului a ajuns asa, a copilăriei. Cu bolile psihice este foarte greu de luptat, mai ales ca nu prea are susținere de la cine s-ar fi cuvenit sa aibă, în schimb are parte de multa ostilitate, asta o sa ii producă și mai mari suferințe psihice.
Părinții aia sunt bolnavi, trebuie denuntati, nu se poate sa o bata în situația în care se afla fata.

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

Are 25 de ani. S-a mutat odata,si s-a Intors Inapoi. Eu i-am zis ca se v-a ajunge la chestii si mai grave cu ei,ca deja auzisem dintr-o inregistrare cum vorbea cu ea. Vorbisem odata foarte serios cu ea sa schimbe mediu,sa lase pretentiile si sa-si caute o camera de inchiriat,sa se combine cu ceva colegi de apartament ca sa nu plateasca atat de mult, ca ea are si facultate privata de platit,dar ea e si cam incapatanata, a zis ca ea vrea musai singura si cauta garsoniera ceva mai ieftina. Munceste de acasa,are un serviciu stabil,decent platitar putea sa-si schimbe conditiile de vita putin,dar cred ca o si inflenteaza boala destul de mult cand vine vorba de decizii. M-a si enervat de multe ori,ca se plange de parinti,zice ca tacsu bea,dar ea a ramas acolo,cu toate ca are posibilitati sa se mute. am sfatuit o sa se mute,si dupa aia sa -l dea la politite pe tacsu,dar a zis din start ca nu vrea. Si-a mai facut si ea cu mana ei o parte din probleme, a baut prin adolescenta, a si fumat, manca prostii etc. Eu sper sa-si revina cat de cat si sa faca o schimbare ca am tot fost alaturi de ea, cu toatre ca nu prea mi-a luat sfaturile in considerare niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e din cauza lipsei somnului, nu se odihnește suficient iar creierul încearcă să compenseze această privare de odihnă prin pusee de energie.

| corina15 a răspuns:

Bipopular nu inseamna sa ai trasaturi maniacale, doar comportament ambidem odata trist, odata fericit fara motiv zici lucruri fara sens adica cine sufera cine ce zice doar noi suntem strani ca nu percepim.Asta e clar bipolara.