| anonim637 a întrebat:

Salut,
Am o problema. Anul trecut facusem o bătătură in spatele piciorului, mi-am pus un plasture, leucoplast din ala. Apoi dupa cateva zile am facut un fel de iritatie care abia a trecut. Mai exact pielea se înroșise foarte tare, aveam mancarimi si oarecum ustura, se simtea ars. Tin sa menționez ca aceasta iritație sau ce era avea forma plasturelui. M-am dat cu diferite creme, într-un final a trecut. Apoi dupa o luna ma taiasem la deget, am pus un plasture, aceeasi poveste, doar ca probabil mai rau. Cu urma de la plasture au aparut si niste bubițe iar chestia asta n-a trecut decat pana prin august, inceputul lui septembrie, eu patind asta prin iulie. N-am mai folosit plasturi atunci, dar acum, recent, am fost nevoita sa folosesc deoarece am avut un concurs de dans si nu voiam sa fac bataturi de la pantofi si am patit acelasi lucru, aceeasi iritatie, piele rosie, urma de plasture. Nici macar nu l-am tinut mult, cateva ore. Am mâncărimi groaznice si ma ustura pielea, se simte arsă. Nu am fost la dermatolog sau ceva, insa cred ca e problema de la plasturi desi am folosit plasturi diferiți. A mai patit cineva asa? Ce pot sa fac ca sa treaca mai repede? Nu mai suport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonim637 explică:

Nu vorbeam de pantofi, nu asta este problema. problema este ca am urme de la plasturi pe piele care ma ustura si ma mananca rau de tot. am 14 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim637):

Ai urme deoarece plasturii nu sunt de buna calitate, incearca plasturii scholl, aceia sunt de calitate mai buna decat urgo care lasa urme