| Lonelycatp20 a întrebat:

Heei.Din iarnă am niște bătături care nu m-au deranjat, iar pe măsură ce a trecut timpul au început să mă deranjeze așa că m-am decis să le tratez.Mi am cumpărat soluție clavos de la farmacie, plasturi pentru bătături, dar tot mă dor. Din fericire am reușit să îndepărtez ceva piele îngroșată, dar nu suficientă cât să scap de bătături. Nu știu cum să mai fac să mai scap de ele deoarece mă dor.menționez că am 3 bătături pe talpa piciorului stâng și o bătătură pe talpa piciorului drept, dar mai am una pe al doilea deget.Credeți că am nevoie de un chirurg de a scăpa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duofilm este tot pe baza de acizi exfolianti ( acid salicilic si acid lactic ) la fel ca si Clavos. I-ai spus dermatologului ca ai folosit si Clavos? Poti sa folosesti in paralel sucul de rostopasca, e destul de intalnita planta asta prin gradini - n-are nevoie de nu stiu ce mediu ca sa se dezvolte, asa arata : http://2.bp.blogspot.com/......opasca.jpg Cand eram mica am avut si eu probleme cu negii si planta asta i-a tratat fara sa ramana cicatrici. Duofilm contine si el cateva ingrediente destul de iritante, cand nu il aplici foloseste crema tis cu 15 % uree care ajuta la repararea pielii. Sanatate :-*

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau băiat? Ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearca parasoftin șosetele acelea face reclamă la televizor, special pentru tălpi si bătături sunt concepute, dar de la ce ai facut bataturi? Tocuri? Si te dor?

| Lonelycatp20 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De la niște ghetuțe.Mă dor tare și când stau în loc.Mi am înmuiat picioarele în apă cu bicarbonat și am aplicat ulei de ricin și oțet pe bătături.nu știi cât costă șosetele alea?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lonelycatp20):

17 lei costă șosetele parasoftin, te duci la farmacie si intrebi la Catena ca ei au, si daca ai card Catena poate sunt mai ieftine depinde de reducerea pe care o fac cei din farmacie. Si bataturile unde le ai? Int talpă sau pe calcîi? Ghetuțele acelea erau cu toc sau iti erau mici? O zi frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sosetele parasoftin sunt bune pentru indepartarea pielii moarte, dar nu poti sa le folosesti constant asa cum ai tu nevoie pentru indepartarea bataturilor. Produsul este recomandat sa fie folosit mai mult ca un peeling, o data pe luna - dar in problema ta mi se pare o investitie inutila, primul ingredient este alcool-ul denaturat. Pentru exfolierea talpii piciorului poti sa folosesesti listerine cu otet, daca vrei sa folosesti ceva cu alcool - efectul este imediat.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......y-tips.jpg

Clavos este exfoliant chimic dar nu stiu daca are un pH optim pentru a exfolia, daca pH este prea mare el nu o sa exfolieze. Nici concentratia de exfoliant aha si bha nu este mentionata. Le-am dat un mail, daca imi spun pH-ul te anunt. Trebuie sa urmezi un tratament de cel putin 6 luni.

Poti sa folosesti si o crema cu 30% uree, ureea intr-un procent atat de mare are si proprietati exfoliante, iar restul ingredientelor hidrateaza. Aplic-o de cel putin 3 ori pe zi.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10022300

O sa-ti recomand trei produse exfoliante care au un pH optim pentru exfoliere, eu as merge pe varianta 2, eventual 3 :

1. Solutie exfolianta cu AHA 30% si BHA 2% The Ordinary - solutia asta se tine 10 minute si dupa se indeparteaza, dar tu poti sa stai 15 minute cu ea. Se foloseste o data pe saptamana.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055160

2. Solutie tonica cu acid glicolic 7% The Ordinary - este o lotiune tonica si nu necesita clatire. Se aplica o data pe zi. Acidul glicolic este mai eficient fata de cel lactic ( varianta a 3-a ) chiar daca procentul este mai mic.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055159

3. Acid Lactic 10% + Acid Hialuronic 2% The Ordinary - se foloseste o data pe zi.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054056

Exfoliantii mentionati de mine mai sus si Clavos trebuie sa fie aplicati pe pielea perfect uscata, daca te-ai spalat trebuie sa astepti minim 5 minute ca pielea sa revina la pH-ul ei normal, altfel exfolierea nu se produce pentru ca pH-ul produsului este neutralizat de apa cu care intra in contact. Dupa aplicarea produsului astepti 5-10 minute pana sa aplici alt produs, mie imi place sa astept 15 minute.

Foloseste de 2 ori pe saptamana o pila pentru talpi, gasesti la oriflame :
https://ro.oriflame.com/products/product?code=9588

https://ro.oriflame.com/products/product?code=27637

Poti sa iti cumperi branturi pentru pantofi de la farmacie sau Deichmann ca sa ai parte de un plus de comfort atunci cand esti incaltata.

| Lonelycatp20 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns.am fost la un dermatolog specializat si sunt negi/veruci, nu bătături așa cum credeam eu și mama.Mi a prescris un unguent duofilm si trebuie sa ma dau cu el, in cazul in care nu vad rezultate o sa imi inghete verucii ăia sau îmi face operație.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lonelycatp20):

Duofilm este tot pe baza de acizi exfolianti ( acid salicilic si acid lactic ) la fel ca si Clavos. I-ai spus dermatologului ca ai folosit si Clavos? Poti sa folosesti in paralel sucul de rostopasca, e destul de intalnita planta asta prin gradini - n-are nevoie de nu stiu ce mediu ca sa se dezvolte, asa arata : http://2.bp.blogspot.com/......opasca.jpg Cand eram mica am avut si eu probleme cu negii si planta asta i-a tratat fara sa ramana cicatrici. Duofilm contine si el cateva ingrediente destul de iritante, cand nu il aplici foloseste crema tis cu 15 % uree care ajuta la repararea pielii. Sanatate :-*