Întrebare recomandată | ShadowsFear a întrebat:

Salut, am o problemă cu o durere de cap constantă ce ține deja de 3 zile. Mentionez ca am 18 ani si sunt in an terminal. Totul a început când am dat o probă pe la ora de sport cu 35 de flotări, nefiind sportiv de fel nu mi-a fost tocmai ușor să le fac dar le-am făcut și la ultima flotare când am dat să mă ridic a apărut o durere intensă (aș zice infernală dar ar fi o exagerare) în zona capului, adică pe toată raza lui din toate părțile ce a ținut cam 20 de minute și s-a mai domolit. Mai simt durerea de cap pe parcursul zilei de obicei când fumez între cursuri(nu mereu) sau pur și simplu când stau. Problema e că am încercat să fac sex și pur și simplu nu am putut, adică nu am avut probleme erectile dar m-a cuprins o durere de cap cumplită similară cu cea precedentă, pur și simplu nemaiputând continuă actul sexual.
Am încercat să combin paracetamol cu o aspirină și a mers pentru toată ziua, problema e ca nu e un remediu permanent, durerea revenind la un interval de cateva ore/următoarea zi.

Sincer eu m-am gândit la multe și asta mă sperie cel mai mult... poate fi o cefalee acută sau poate fi o tumoare la nivelul cranian (puțin probabil dar e o posibilitate)
Dacă mă poate ajuta cineva care a experimentat așa ceva sau este specializat pe domeniul medicinei se fi perfect.
Mulțumesc anticipat, numai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Stefanajrv a răspuns:

Eu zic sa iei cateva pastile de vitamina c cu eliberare treptata poate te ajuta. cum au zis si colegii fara un control amanuntit, tomografie, analiza sange, realizat de un personal calificat. mergi la medicu de familie.

5 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Ignora alte cauze despre care ai citit sau sfaturi pentru ca nu se aplica in cazul unei dureri care si-a facut debutul brusc dupa un efort fizic intens. Tumora nu este cu siguranta pentru ca nu se dezvolta peste noapte. Se pare ca durerea ta revine la efort fapt ce ma face sa cred ca are legatura cu sistemul vascular. Daca nu ai mers pana acum la medic e cazul sa o faci.

| floryn1993 a răspuns:

Control oftalmologic, poate ai nevoie de ochelari acesta poate fi un simptom ( dureri de cap zilnic ).Si eu am avut zilnic dureri de cap sacaietoare pana nu mi-am facut ochelari, Merita facut un control nu consta mult. O zi frumoasa

| Angela31 a răspuns:

Poate sa te doara muschi capului sau migrena
Migrena este o afecțiune cronică ce se caracterizează prin cefalee recurentă, de intensitate moderată spre severă, adesea asociată cu o serie de simptome ale sistemului nervos autonom. Termenul provine din greacă de la ἡμικρaνίa („hemikrania"), „durere într-o parte a capului",[1] de la ἡμι- („hemi-"), „jumătate" și κρaνίον („kranion"), „craniu".[2]
eu spun sa te duci la doctor...multa bafta si sanatatewinking

| nicky606 a răspuns:

Daca durerea de cap tine de 3 zile, iti recomand sa te duci la medic, care iti poate zice cu siguranta ce ai si iti poate prescrie o medicatie ( nu e bine sa luam medicamente combinate asa dupa ureche).

| Nickyan a răspuns:

Prietena mea a avut tot asa o durere de cap, s-a dus la spital si a aflat ca are meningita, daca nu ajungea in ziua aia murea sigur. Meningita este o boala a lichidului din coloana vertebrala, este o pelicula ce inveleste creierul si se duce prin interiorul coloanei, cand lichidul se ingroasa, pune presiune pe creier. Ti-e probabil ti s-a spart un vas ceva ce iti creeaza o presiunen craniana. Du-te la medic, nu-i de joaca.