| UltraX44 a întrebat:

Salut, am o problema de cateva luni am diaree, dar o tratez cu pastile, dar ea revine, ce credeti, cum as putea scapa de ea, sa merg la doctorul de familie si sa ma internez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca regimul alimentar este acelasi, degeaba. Mergi la medicul de familie, sa nu cumva sa fie altceva mai grav.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, o internare ar fi necesara, pentru a face investigatii complete, pentru ca diaree a este nu este sanatoasa si poate fii ceva grav la intestine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu știi cauza, nu știi ce pastilă să folosești. Doctorul de familie îți va recomanda investigații. Dar până atunci poți face o cură, dietă simplă.
Aștepți până se golește stomacul complet, doar cu apă plus ceai, nimic solid, chiar și două zile, că nu mori de foame. Apoi introdu treptat câte un aliment și vezi care îți provoacă diareea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cateva luni? Mergi de urgenta la medic.
Poți să mori de deshidratare

| aimullah123 a răspuns:

Ar trebui mai intai sa mergi la gastroenterolog.
Apoi sa iti dea sa faci niste analize de sange si analiza pentru helicobacter pylori.
Apoi cu rezultatele astea te duci iar la gastroenterolog. El va decide daca este sau nu nevoie sa faci si alte analize.

| UltraX44 explică (pentru aimullah123):

De H.Pylori nu e cazul pentru ca am tratat-o.

| aimullah123 a răspuns (pentru UltraX44):

Oricum, sa ai diaree asa mult timp nu e ok dar nici grav nu e. Adica nu e cazul sa te ingrijorezi. Poate fi de la o gramada de chestii banale. Poate ti-a distrus antibioticul din bacteriile benefice, poate ai iar helicobacter. Problema in urma diareei ar fi deshidratarea, spre exemplu.
Sa bei mai multa apa, minim 2 litrii.
Daca esti tanar nu e cazul sa te gandesti la cancere si alte prostii pentru ca corpul tau se reface dar tot trebuie sa iti reglezi tranzitul intestinal.

| UltraX44 explică (pentru aimullah123):

Păi uite, iau pastile si tot revine și am și o dieta adecvată. Poate ar fi ceva bacterie?

| UltraX44 explică (pentru aimullah123):

Scuza-ma, da nu pot sa-ti timit mesaj in privat ca am stagiu de junior.

| aimullah123 a răspuns (pentru UltraX44):

Ok.

| UltraX44 explică (pentru aimullah123):

Uite aici raspunsurile :
1.Imodium si Lacium. da
2.18 ani masculin
3. Disconfort abdominal
4.Din iulie.Da dupa ce am terminat tretamentul pentru h.pylori si am luat si probiotice dupa
5.nu
6.Gastrita din h.pylori pe care am tratat-o
7.in iulie din sange si pe noiembrie pentru h.pylori
8.in iulie a zis ca am o infectie pe undeva
9.da, am doua caziuri de ulcer, dar din stres mai mult nu din altceva.
10. Orice, exceptie lactate asta nu mananc de cand m-am nascut.

| oz_1736 a răspuns:

Du-te la urgenta si le spui ca ai diaree de vreo 10 zile. Te va lua printre primii. Daca nu urmezi dieta lui sadrian46: 2 zile zeama de la legume, 2 zile paine prajita, covrigei si ceai de menta. Apoi cateva zile fara fructe si legume crude. Dar cea mai buna solutie, mergi la doctor sa afli un diagnotic.