| UnNumeScurt a întrebat:

Nu cititi mai jos daca aveti o problema cu chestiile scarboase. Am o problema cu o masea. La ultima masea de pe partea de jos din dreapta am o carie mare. Adica e o gaura in ea, si gaura aia e formata dintr-o carie, sper sa intelegeti. Dar in rest nu are nimic pe laterale sau altceva, si nu doare absolut deloc, dar in schimb parca scoate asa un miros si sange. Ce ar trebui sa fac, trebuie sa merg la dentist? Presupun ca da, dar ce imi va face? O va scoate? Nu cred ca se poate repara gaura si caria aia. in proportie de 60% ea e distrusa din cauza gaurii. Dar banuiesc ca nu o pot lasa asa ca in timp se va distruge toata. Dar e posibil ca, caria sa se duca si pe ceilalti dinti? Si maseaua aia e importanta, daca o sa o scoata imi va creste alta sau raman fara nimic acolo? Ar fii naspa ...Si am citit ca nu e ok sa o lasi asa pentru ca poate ajunge la nu stiu ce nerv... Si inca ceva, si ultima masea de pe partea stanga de jos are o carie tot acolo in centru. Si ei ii se va face acea gaura? Dau funda cui imi raspunde concret la toate intrebarile. Probabil trebuia sa pun intrebarile pe parti, dar sper sa primesc raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la dentist cat mai repede. Mirosul ala neplacut, de sange, arata ca lucrurile se agraveaza.
Daca este maseaua de minte, o va scoate si acolo nu va ramane nimic in loc. Oricum, nu o folosesti la mestecat. Daca nu este maseaua de minte, vei face o radiografie. Daca ai ajuns la timp si radacina inca nu e afectata, iti va face un pivot si o coronita de portelan, radacina (adica singura parte importanta) ramanand pe loc. Daca ai ajuns prea tarziu si radacina e bolnava, iar maseaua de definitiva, va fi obligat sa iti faca extractie si apoi, daca iti permiti financiar, implant, fiindca altfel dintii se vor deplasa si in timp iti vor afecta masticatie si mimica. Daca e cumva masea de lapte (nu precizezi daca e dentitie de lapte sau temporara), va creste alta in loc, in caz ca nu a fost afectat de carie si mugurele maselei definitive. daca a fost afectat, evident te intorci la nevoia de pivot.
Orice carie neglijata va distruge maseaua. In clipa in care vezi o carie, cat un varf ed ac, trebuie sa te prezinti la emdic in 7-15 zile, asa incat afectarea dintelui sa fie minima.

1 răspuns:
| KlArt a răspuns:

Dentist! El stie ce sa faca. Recomand unul peste 40 de ani.