| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am o problema destul de grava... m-am lasat de fumat de 2-3 saptamani ( eu fumand de 5 luni ). am 17 ani, nu m-am apucat pentru ca asa e smecher sau pentru ca altii mi-au sugerat. ci din simplul fapt ca am vrut sa vad cum e, cum ma simt. si mi-a placut, mult. Tigara ma relaxaa, ma calma, ma ducea intr-o lumea plina de euforie. imi placea mult sa fumez. N-am vrut sa ma las, dar am fost nevoit din cauza unor probleme de sanatate. acum ma simt foarte bine, m-am apucat si de sala, de sport. si n-as vrea sa-mi stric acest stil de viata ( sportiv ) din cauza tigarii. doar ca, desi am stat 3 saptamani fara sa fumez, inca mai simt dorul. ma cuprinde o stare de melancolie cand vad pe cineva fumand. pentru ca vreau si eu, chiar vreau sa mai simt ce simteam inainte. desi stiu ca nu e bine.
Ma abtin cat de mult pot. dar imi este frica sa nu cedez intr-o zi.
Ce pot sa fac sa nu mai simt acest dor de tigara? sau peste cat timp va disparea?
Mc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In primul rand, din ceea ce scrii rezulta ca nu esti dependent de nicotina, altfel te apuca ceva mai mult decat melancolia.
Chestia acum este cu faptul ca "te facea sa te simti bine". Trebuie sa gasesti alte lucruri care te fac sa te simti bine, sportul pe care il faci este unul dintre ele. Cauta sa ai relatii mai apropiate cu prietenii nefumatori, sa aveti clubul vostru care nu duhneste a fum, faceti drumetii, excursii, petreceri la iarba etc.
Astfel, dupa un timp, cand vei fi stresat, suparat sau vei avea alta stare negativa, gandul tau nu va fi sa te relaxezi cu o tigara, ci cu o scurta plimbare prin parc.

| Reek54 a răspuns (pentru Zenithf):

Da, ai dreptate, sa inlocuiasca acea placere rea cu placeri bune.

| danieldan123 a răspuns (pentru Reek54):

Pai asta am zis si eu de tigre electronica lol

| Reek54 a răspuns:

Rezista cat de mult poti, cand te apuca dracii si vrei sa fumezi, dati 2 palme.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Pai e bine ca vrei sa te abtii, asta e un semn foarte bun.
http://www.tpu.ro/sanatate/cum-ne-lasam-de-fumat/
http://www.tpu.ro/......nervos-ma/
http://www.tpu.ro/......as-de-ele/
Parerea mea sincera este ca nu vei reusi sa te lasi de tot.Dar mai bine sa fumezi o tigara pe luna sau o data la doua luni decat zilnic.Bafta! :)

| ρυƒυℓєтє a răspuns:

Cand va aud ca nu va mai puteti lasa. mai ales ca tu fumezi de 5 luni, o nimica toata, chestia ca iti vine sa fumezi e doar in mintea ta, tu te tot gandesti ca ai fuma, cand ii vezi pe altii ce spui in gandul tau : Ahh, ce as fuma si eu o tigara.
Eu am fumat 2 ani jumate si m-a m lasat de fumat fara nici o problema, nu stiu care ar fi problema ta dupa doar 5 luni. oricum iti urez succes.

| danieldan123 a răspuns:

In primul rand poti incepe sa fumezi tigari electronice sau sa fumezi din ce in ce mai putin
funda?

| Reek54 a răspuns (pentru danieldan123):

Esti retardat?, Nu intelegi ca s-a lasat?

| danieldan123 a răspuns (pentru Reek54):

Tu esti ca nu intelegi ca nu se poate abtine?

| anonim_4396 explică (pentru danieldan123):

Nu pot fuma din ce in ce mai putin deoarece nu fumez deloc.
reek54 avea dreptate, iar tu n ai inteles.

| Reek54 a răspuns (pentru danieldan123):

Scuza-ma ca te-am jignit, nu sunt in apele mele, a spus ca inca se poate abtine dar ii este frica sa nu se scape intr-o zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru danieldan123):

Esti "fetita" de vrei funda? laughing

| cicodor a răspuns:

Cand ai pofta mare foloseste o tigara electronica, face minuni

| GabrielHD a răspuns:

Va mai dura ceva timp pana iti va disparea acea pofta de satisfactie a plamanilor laughing. Trebuie sa ai multa ambitie. Taicamiu cand s-a lasat de fumat a luat vitamine. Dar nu i-au disparut asa de repede poftele, gura pe tigara n-a mai pus de 8 ani, priumul an dupa ce se lasase avea stari de nervozitate, dar ii treceau repede. Il ajutau mult si vitaminele. In cazul tau e ceva mai usor pentru ca esti in floarea varstei, te lasi mult mai repede si poftele iti vor disparea in cateva luni poate si mai repede. Cand ai pofte, aprinde un bat de chibrit si pune-l in dreptul degetului(te va durea normal), gandeste-te ce vei putea pati in viitor daca nu te vei lasa de fumat. Chestia cu batu de chibrit am citit-o intr-o carte, mi s-a parut interesanta laughing. Totusi e o cale de a te lasa de fumat. Un vecin de-al meu pana anul trecut ramasesera doar cu jumate de corp din cauza tigarilor, de la brau pana jos era taiat. Si incepuse de la un simplu deget taiat. Oricum Dumnezeu sa-l ierte a murit acu cateva luni sad. Poate te va ambitiona ce ti-am zis eu, ai grija sa nu fii ispitit pe la scoala sad..greu te mai abtii atunci, iti spun din propria experienta. Eu am reusit sa ma abtin, desi eram pe cale sa ma apuc. Dar mi-a venit mintea la cap pe ultima suta de metri. Stii cum este(majoritatea prietenilor tii faci la o tigara in pauza).