| patrik986 a întrebat:

Deci am 16 ani si fumez de cateva saptamani (STIU, STIU ca nu e bine si ca imi stric sanatatea si toata viata de acum inainte si ca dau banii degeaba si ca mai bine ii cheltui pe altceva) dar nu fumez foarte mult maxim 6-7 tigari pe zi nici atat iar parintii mei sunt fumatori si ei si nu simt mirosul pe mine dar cred ca o sa afle de la cineva ca ma parat un prieten la un vecin (mda stiu asa prieteni sa ai dar in fine) si acum umbla zvonul peste tot ca eu fumez,parintii mei inca nu au aflat si sper sa nu aflelaughing maica-mea este super extra mega ultra tare severa si tipa la mine pe orice prostie as face chiar si daca am scapat din greseala o lingura sau ceva si ma tem tare ce s-ar intampla daca ar afla ca fumezlaughing) iar tatal meu e plecat in strainatate si m-am gandit daca sa ii zic la maica-mea ca fumez sau sa las sa afle mai devreme sau mai tarziu (precizez ca fumez din cauza ca sunt stresat din mai multe motive iar o tigara ma relaxeaza foarte mult as putea zice ca fumez din placere si nu m-as lasa de ele si nu, nu fumez ca sa ma dau "smecher" sau mai stiu eu ce chiar daca sunt constient ca este o pierdere de bani si cel mai rau ca imi strica sanatatea deci va rog sa nu comentati ca "Mai bine faci altceva decat sa fumez si ca iti strica sanatatea sau etc"...(am note foarte bune la scoala nu am probleme cu ea si nici cu lipsa de prieteni nu am chiar daca unii sunt fake dar cred ca o sa inchei cu ei ca nu meritalaughing) Multumesc pentru timpul acordat!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Care toata viata inainte?
Daca te-ai apucat la 16 ani de fumat, numai dumnezue stie cate zile ai... ca ele se reduc dramatic, zi de zi, tigara de tigara.
Unii nu au sansa sa mai apuce toata viata, pentru ca tutunul, chiar si 2 tigari pe zi, tot produce modificari celulare la nivelul plamanilor si in 6-12 luni, poti sa fii bolnav copt, cu enfazima si ulterior cancer pulmonar. Totul depinde de corpul tau. In orice caz, la un corp inca nedezvoltat ca al tau, pentru ca ai doar 16 ani, impactul este masiv.

| patrik986 explică (pentru Violleta2022):

Chiar nu ai citit pana la capat ce am scris? Am zis clar ca stiu ca imi distrug sanatatea deci nu pot sa inteleg de ce mai scrieti ca nu e bine si etc dar in fine. Fumez pentru ca ma relaxeaza, nu toti suntem in oala cu aur nu avem cu totii viata roz. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru patrik986):

Te poate relaxa praticarea unui sport, ceea ce este si indicat la varsta ta! Nu ai sanse sa mergi la un club sportiv, nu-i nimic, poti alerga cu bicicleta, poti sa sari coarda, poti sa topai, orice te epuizeaza fizic si elinereaza adrenalina, te poate relaxa mai mult decat crezi tu, dandu-ti o stare generala de bine si implinire.
Ai doar 16 ani, de ce ai vrea sa-ti distrugi sanatatea?

| patrik986 explică (pentru Violleta2022):

1. Nu am timp de sport din cauza scolii.
2..Joc baschet si am inceput sa merg la sala de forţă.
3.Depinde de organism, bunicul meu fumeaza de la 15 ani si acum are 79 si nu are nici o problema medicala deci probabil am noroc nu se stie.
4.Nu sunt singurul care fumeaza, eu aleg daca fumez sau nu, eu imi distrug plamanii nu voi.Deci nu inteleg cu ce vă deranjeaza pe voi.
5.Intrebarea era cu totul despre altceva si am zis clar ca nu vreau raspunsuri cu "Nu e bine sa fumezi" si etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru patrik986):

De facut sport ai tot timpul din lume, ori te scoli 1 ora mai devreme si alergi, ori il faci dupa scoala. Nu exista ca nu ai timp, pentru ca nu-i adevarat.
Cauta relaxarea in chestiile sanatoase, ca-ti distrugi sanattea ta si-ti dezamagesti parintii.
Ma rog, este chestie de timp pana isi va da seama maica-ta ca fumezi si va iesii scandalul mult temut.
Faci ce vrei baiete, ca pana la urma sunt plamanii tai!

| patrik986 explică (pentru Violleta2022):

Sa ma scol mai devreme?laughing In fiecare zi ma trezesc la ora 5 ca sa prin microbuzul ca sa merg la scoala, crede-ma ca nu are nimeni chef sa se trezeasca la ora 4 si sa alerge ca prostul pe strazi(mai ales ca e plin de caini vagabonzi aici) cand ajung acasa este ora 4(o ora ma pun sa dorm) dupa aceea imi fac temele si invat si uite asa se face 7 seara si dupa aceea mananc si eu ca noh sunt om si dupa aceea ma culc ca sa pot sa ma trezesc la ora 5.Asta e programul meu in fiecare zi, tu crezi ca mai am timp de ceva? Ma rog, in afara de Sambata sI Duminica.

| corneljipa a răspuns:

Am fost in situatie similara cu tine acum ani buni, pot zice zeci de ani. Nu-ti zic sa te lasi, nici eu nu m-am lasat. Dar, cu timpul, am devenit dependent si influenta fumatului se simte si asupra sanatatii, dat mai ales la buzunar. Erau vremuri cand terminam doua pachete pe zi, deci costul placerii mele de a fuma se ridica in jurul sumei de 1.000 lei/luna. Deocamdata fumez mai putin, dar simt asta la buget. Oricum, fata de costul unor vicii interzise si ilegale... Dar sa nu ne culcam pe o ureche, in Romania, a fuma este un lux!