| darkimagination a întrebat:

Am o problema foarte urata legata de viermii intestinali si nu stiu ce sa mai fac.
Este vorba de oxiuri...sunt sigur de asta.am mai citit pe internet si nu cred ca e altceva, urmeaza sa fac niste analize.
Am luat Decaris de 2 ori fara prescriptie medicala. Odata la 14 zile.insa nu si-a facut efectul.
Am incercat si cu decoctul de usturoi in lapte, insa am vazut ca laptele nu da prea bine. Ce ar trebui sa fac in legatura cu asta?
Tot de pe net am mai aflat si ca medicamentele contra viermilor in general sunt extrem de pacatoase si iti pot afecta organismul serios.
Astept pareri... indrumari. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te mai auto-medica, du-te la medic, fa-ti analize si trateaza-te corect. In plus, trateaza-i pe toti eci din familie si fierbe lenjeria intima pe toata durata tratamentului.

| tyana a răspuns:

E bine sa iti faci o analiza coproparazitologica la scaun, important e sa o repeti pentru ca se intampla rar sa iasa chiar din prima problema. E adevarat ca medicamentele pot avea efecte adverse dar beneficiul e mult mai mare asa ca daca analiza iti indica prezenta vermilor intestinali nu mai sta pe ganduri si ia medicamentele prescrise de medicul tau. El o sa iti calculeze corect doza de administrare si nu o sa ai probleme.Multa sanatate!

| fabiola a răspuns:

Da, tine mult si de igiena in familie, toti trebuie sa faca tratamentul, sa dezinfectezi toate obiectele sanitare, sa folositi prosoapele personale.In plus evita consumul de dulciuri si daca poti mananca seminte crude de dovleac!

| gHelena a răspuns:

Hey! Medicamentele recomandate in tratamentul impotriva parazitilor intestinali sunt, intr-adevar, destul de toxice pentru organism, afecteaza in general ficatul. Totusi, poti apela la solutiile naturiste. Mergi in magazinele de acest gen si personalul de acolo iti va recomanda un tratament. Ai grija de tine.

| dichi a răspuns:

Iti recomand un tratament foarte eficient pentru paraziti intestinatli cu ceaiuri naturiste. E vorba de 30 de lei si poti sa il cumperi de pe siteul http://www.tratament-naturist.com.ro/Paraziti-Intestinali-Ceai-Naturist. Succes

| mon@29 a răspuns:

Cauta la farmacie vermox.nu e scump da e bun

| EmotionalKoma a răspuns:

Eu am luat niste sticlute mici asa cu un lichid ald si bun la gust timp de trei zile(nu mai stiu sigur a fost de mult) si a fost ff bun, da' nu mai stiu cum ii zice

| Maximus a răspuns:

Parerea mea este sa-ti faci un examen cropoparzitologic care iti va spune sigur ceea ce ai! Unui prieten de-al meu la o prima examinare, doctorul i-a spus ca nu are de ca-sa-si faca griji deoarece acestia vor disparea in cateva zile in urma unui tratament prescris de acesta dar la examenul cropoparazitologic i s-a spus ca are Ascaris Lumbricoides (limbrici), prin urmare schimbandu-i tretamentul. Nu e nici de speriat dar nici de neglijat. In urma unui tratament prescris de doctorul specialist cu siguranta vei trece peste asa ceva!