| AnaQ a întrebat:

Am nevoie de recomandări de tratamente naturiste pentru viermii intestinali (oxiuri).
Pastile s-au luat în doza unica dar nu s-a rezolvat problema iar pana peste 7 zile nu se mai poate suporta.
Cine îmi poate recomanda tratamente naturiste? Am nevoie urgent va rog frumos de seriozitate.
Pastilele mi le-a recomandat un medic.
Și am nevoie de ceva de efect. ( vorba de un copil).
La medic ne a zis sa folosim usturoi dar sincer își face efectul doar temporar.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e ca naturistele sunt date in bataie de joc de niste escroci medicali. Mergi la un medic adevarat.

| AnaQ explică (pentru doctorandus):

Medicul ne-a romandat atât pastile cât și remediul naturist. Și apropo, folosit cu regularitate vad ca e chiar bine.
Multumesc pentru sfat oricum.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Argila este cel mai bun remediu natural in caz de paraziti intestinali. Se găsește la magazinele naturiste si se face o cura de trei săptămâni, de trei ori pe zi luata înainte de mâncare cu o jumătate de ora. Poate fi însoțit tratamentul si de clisma cu apa de pe argila si vei vedea nu numai oxiuri ci si alti paraziti. Se repeta după o luna doar 10 zile si luata doar dimineața. Ca prevenție se poate lua si lunile următoare tot zece zile pe luna.

| ancaval a răspuns:

Mujdei de usturoi, obligatoriu. Și îți face efectul temporar pentru că nu primește cât trebuie.
Câteva zile la rând dă-i mujdei de usturoi cu mâncare, evident. NU mult, câte un pic și mai des.

| AnaQ explică (pentru ancaval):

Am sa încerc. Mulțumesc pentru recomandare.

| ancaval a răspuns (pentru AnaQ):

Și dacă tot o să-i dai mujdei, sper că nu până scapă de ei și gata. Din când în când e bine să-i dai.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu cred că e sănătos mujdei de usturoi la un copil, ca și tratament. Cele mai eficiente sunt : semințele de dovleac (mai ales cele crude, că au și acea pieliță), pelin capsule și semințe de cuișoare (sau tinctură de cuișoare). Mai este și ceva din nucă neagră parcă, foarte eficient, dar mi s-a părut cam scump.

| raceman a răspuns:

Poti manca muraturi si alte mancaruri acre si sa eviti dulciurile.

| AnaQ explică (pentru raceman):

Mulțumesc frumos, voi încerca!