| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema la ambele tendoane ahiliene, cauza ar fi, că acum mai mulți ani, tot săream de la înălțime mare(pentru vârsta de 10-11 ani era o înălțime mare) cu prietenii, aveam chiar și febră a doua zi după cât de mult săream, și fiind copil, nu îmi dădeam seama că se poate întâmpla ceva rău, timpul trecea, am încetat să mai sar de la înălțimi dar cu timpul a apărut un trosnit, in zona tendonului, ziua nu prea se auzea, dar noaptea, când mergeam pur și simplu spre baie, fiind liniște în casă, se auzea: "poc, poc, poc", la fiecare pas pe care îl făceam (mai mult la stângul, la dreptul mai rar), acum am 17 ani, nu se mai aude așa de des, doar când mai mișc laba piciorului, dar chiar și așa, se aude rar, oricum, ce sa fac? Ele nu sunt rupte, pot sta pe vârful piciorului, pe calcâi, și nu mă doare, doar asta mă deranjează, că se mai aude câte un "poc" in zona aia, pot face ceva sa se vindece mai repede? Sau sa aștept să se întărească și să se vindece odată ce trec anii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Doar un medic iti poate raspunde. Mergi la medic.