| CrazyForce a întrebat:

Salut am o problema la gingia.
Am o durere usoara la baza pulseaza doar la dinti de jos cativa de ce cel mai mult se resimte cand expir aerul atuncea pulseaza de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cauza ta poate fi o carie netratata o afectiune a gingiei sau o lovitura a dintilor.S-a format in interiorul tesutului care inconjoara dintii o punga cu puroi si atunci apare durerea cu pulsatii.Cred ca este un abces dentar si trebuie sa faci o vizita medicului stomatolog. Poti lua pentru durere un diclofenac 50 mg, daca ai peste 12 ani sau nurofen daca ai sub 12 ani.Nu amana vizita la dentist!

| adinaciosescu a răspuns:

Incearca sa te speli pe dinti cu pasta parodontax.E gretoasa dar are efect imediat.Si consulta un dentist sa stai linistit.

| jogabonito a răspuns:

Sfatu meu ii sa te duci la dentist iti poate spune mai multe