Întrebare recomandată | Daniel_Todescu_1996 a întrebat:

Am o problema mai mare cu un tatuaj. as putea spune.
De curand mi-am facut un tatuaj la o prietena ( a folosit ace sterile, desfacute in fata mea. Conditii sterile in imprejurimi, purta manusi etc. avea masina profi')
Acesta nu e primul meu tatuaj dar e primul cu care patesc asta. E posibil sa se fi infectat sau sa nu fi batut destul de adanc?
Tin sa precizez ca in zilele urmatoare nu m-am dat ch crema atat de des (cam o data la 5-6 ore timp se 3 zile)
tatuajul il am din 15 octombrie (exact o săptămână) si a inceput sa se decojeasca culoarea. Si in partea de sus am o " linie" care pare a fi un fel de scoarta mai galbena. Dar care s-a retras de cand a inceput sa se decojeasca. Si se simte foarte ciudat, asa... zgrunturos. O poza aveti mai jos. Ce as putea sa fac? Sau ce s-a întâmplat? Multumesc anticipat.
http://i.imgur.com/i36O3iTh.jpg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| flashback a răspuns:

Din punctul meu de vedere, tatuajul tau nu arata rau, e ok ca se decojeste, dar trebuia sa ai grija cu el. adica sa te fi dat cu crema pe el si sa il ascunzi de temperaturi ridicate. Nu arata rau. Nu ai tras de pielea care se decojeste nu?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna, pai e foarte normal asa, tatuajul se vindeca, corpul se vindecat. lasa-l sa se vindece singur. sa nu il decorjezi tu, si nu il uda deloc cam 2 saptamani dupa ce ti l-a batut, si nu il expui la soare.

| CreaţaWsz a răspuns:

Daca ti se sterge din el intre timp nu a fost tusu bun.

| fluturasdecatifea a răspuns:

Buna, sa stii ca este posibil ca corpul tau sa repinga tatuajul, sa repinga vopseaua sau pur si simplu in zona aia sa il respinga

| halvitza a răspuns:

Ai o reactie normala, asa trebuie sa se cojeasca, si daca esti nemultumita se poat face retusari sa arate exact asa cum iti doresti! e frumoooos!

| Mariamitza a răspuns:

Nu sustin tatuajele, dar fiecare face ce vrea. Daca te-ai expus la soare sau la temperaturi ridicate e rau. eu zic sa mergi la un doctor