| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, am o problema pe care vreau sa o "tratez".
Problema e ca sunt slab, am undeva pe la 65 de kg daca nu chiar mai putin si inaltimea undeva pe la 1, 78, iar ca varsta am 18 ani aproape de 19.
Cum sa ma ingras intr-un timp foarte scurt? Am nevoie sa pun undeva la 10kg maxim 15, de mentionat e faptul ca nici nu prea mananc.
Nu-mi vine pofta, si de cele mai multe ori "uit" si din moment ce nu se face foame e cam aiurea ca nu mananc.
Ar fi o soultie sa-mi fac un fel de alarma (Am mai vazut aplicatii de genul) in care sa-mi pun orele de mese sa nu mai uit dracu.
Dar, ce sa mananc? In cantitati "industriale"? Chiar vreau sa ma ingras, unii spun ca cica "lasa ba ca asa e cand esti tanar", iar reactia mea "Ete flosc, si ce? Sa astept pana la 24-25 de ani sa ma ingras si eu?"
Altii de la 8-9 ani, hai sa zicem 14-15 au mai multe kg decat am eu asta fara ca ei sa aiba vreo problema.
Oricum ce ar trebui sa mananc, cat? Puteti sa-mi ziceti asa in mare cam ce si cum?
A si nu stiu ce sa zic, nu am chef sa merg pana la nutritionist si asa mai departe (Lumea inainte traia si fara) deci e posibil ca ce consume unii sa pot si eu consuma, ca's si eu om pana la urma nu?
Dau funda cine ma ajuta, apropo mai e o chestie, recent m-am apucat sa fac singur exercitii acasa (Nu, nu ma duc la sala ca nu-mi place plus ca odata ce renunti la sala, pe langa faptul ca e obositor si asa mai departe dupa ce renunti revi la starea initiala, asa ca fac singur.)
A si nu vreau sa iau cine stie ce minunati de proteine d-alea de te umfla mai ceva ca porcu' inainte de craciun.
Si sa nu mai zic ca zici ca-i cocaina sau mai stiu eu ce rolling on the floor, vorba aia, nu e pentru toata lumea, si nu va ofensati cei ce folositi ca nu o zic cu rautate, asta-i strict parerea mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| 2008anonim2008 a răspuns:

Mama daca as fi si eu asa ca tine

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Cel mai inofensiv sfat ce til pot da este sa iti recomand vitamina c, pofta de mancare, si biomed 6. Sa ti zic ce sa mananci nu prea pot ca pana la urma nu cred ca vrei sa ajungi sa atarne sunca, cauta pe net si intereseaza-te de kilocalorii. Eu am 22 ani si 45 kg. Dar m-am acceptat asa cum sunt si nu ma pot ingrasa nici cu toate vitaminele si mancarea din lume... dar merita sa incerci vitaminele, nu cred ca au ce sa faca atat de rau happy.

| ALGator a răspuns:

Ți-ai calculat bmi-ul să vezi dacă ești "slab"?

| Cosmin86 a răspuns:

Nu te duci la sala ca e obositor? Dar ce sport nu e?
Serios? Revi la starea initiala?

Apuca-te de sah... copil mic.

Copii mici si firavi, vor sa puna muschi dar nu vor sa depuna efort!

| TheSeventhSin explică (pentru Cosmin86):

Fac efort destul de mult si acasa, doar ca nu ma duc la sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Pentru muschi trebuie sa maresti greutatea folosita... spre exemplu eu la sala fac tractiuni la bara cu 25 kg legate de mine.

Tu ce greutati folosesti acasa?

| xseven7 a răspuns:

Dacă aşa este corpul tău. Ce ai vrea să faci? Poate este ceva genetic.