| d3utzsa a întrebat:

Vreau si eu o dieta ceva sa ma ingras.am 1.65 si 45 de kg.as vrea pana la vara sa mai ma ingras cam vre-5-10kg nu mai mult.ma simt prea slaba cu toate ca multi imi spun ca arat bine. vreau si eu niste sfaturi ceva. iau si supliment alimentar dar degeaba...intr-o zi mananc ca sparta iar in alta zi delocsadajutati-ma va roogg. ce pastile as putea sa iau? sau ce sa mananc mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mananca 3 mese in fiecare zi si fa un sport, sau fa miscare regulat.

| CrissuCristina a răspuns:

Cred Secretul luarii in greutate este simplu. In mare parte, grupele de mancaruri pe care le incluzi in meniu, in cadrul programului de castigare a masei musculare, sunt aceleasi pe care ai putea sa le servesti mereu, indiferent daca vrei sa slabesti, sa iei in greutate sau sa ti-o mentii, este nevoie sa consumi mai multe alimente. Chiar daca pare greu de crezut, aceasta este regula de aur intr-o dieta de ingrasare: sa mananci mai mult decat de obicei! Uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. Un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. Procedand astfel vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare.

Intelege continutul caloric al mancarurilor!
Toate proteinele si toti carbohidratii au patru calorii la fiecare gram si toate grasimile au noua calorii pe gram, dar nu toate mancarurile au acelasi numar de calorii pe unitatea de volum. Imagineaza-ti pentru moment doua boluri, de aceeasi greutate, unul plin cu felii de castraveti, iar celalalt cu struguri. Alimentele din cele doua boluri au acelasi volum. Dar, ceea ce nu stiai este faptul ca strugurii au de 37 de ori mai multe calorii. Daca castravetele are numai 14 calorii, strugurii masoara 520. Daca castravetele si strugurii au patru calorii pe gram, atunci cum poate fi posibila aceasta situatie? Raspunsul este: densitatea calorica. Castravetele are o densitate calorica mai mica, tocmai pentru ca are mai multe fibre si apa, iar caloriile din struguri sunt "concentrate".
Iar acesta este secretul consumului unui numar mai mare de calorii pentru a te putea ingrasa: alege mancarurile care au caloriile concentrate! Daca inveti care mancaruri includ multi nutrienti sau au densitate calorica mare, te poti folosi de aceasta informatie pentru a putea lua in greutate.

Mancarurile sarace in calorii
Carbohidratii bogati in fibre si legumele (cum ar fi laptucile, sparanghelul, castravetele si broccoli) au densitatea calorica mica, pentru ca organismul uman nu poate absorbi continutul de fibre din acestea. Acest lucru face legumele sa ramana intotdeauna cea mai buna alegere cand iti doresti sa scapi din surplusul de grasime. Inainte de competitii, cei care-si lucreaza din greu musculatura corpului, de obicei reduc sau inlatura zaharurile simple cu multe calorii si gustarile din cadrul dietelor, pe care le urmeaza si le inlocuiesc cu carbohidrati bogati in fibre (de exemplu, sa renunti la paste si sa consumi broccoli si sparanghel). Pe de alta parte, majoritatea legumelor care au densitatea calorica mica, reprezinta principalul motiv din cauza caruia nu te poti ingrasa. Este adevarat ca este bine sa incluzi legume in cadrul dietei pe care o urmezi, dar nu Stim cat de greu va este sa va ingrasati, stim de asemenea ca nu este usor sa sperati cand rezultatele intarzie sa apara, ca v-ati pierdut increderea apeland la tot felul de metode, ca nervii vi i-ati intins la maximum, motiv pentru care nu ne permitem sa glumim.

Se spune ca este mai greu sa te ingrasi, decat sa slabesti. Sa fie oare adevarat? In definitiv este nevoie de 3500 de calorii pentru a lua un kilogram, si pentru a pierde un kilogram trebuie arse alte 3500 de calorii. Daca tot vrei sa o faci, ingrasa-te sanatos!

Lucrurile insa, nu stau chiar atat de simplu ca pe harti. Poti sa ai tu un aport de 3500 de calorii pe zi, daca ai si metabolism accelerat, numarul de kilograme ramane neschimbat.

Puteti totusi sa incercati cu un meniu bogat. Ideea nu este sa introduceti mai multe grasimi ci sa pastrati proportia nutrientilor. Scoateti un pix si o coala si socotiti. Aveti nevoie de 60% glucide, 12 % proteine si 25 % lipide toate intr-o portie cu 500 de calorii in plus fata de necesarul zilnic, structurat in 5 mese.

Pentru cresterea poftei de mancare este recomandat sportul. Numai ca, daca alegeti sa practicati fitness, alegerea unui instructor devine obligatorie. El va va spune care exerctii va sunt recomandate si ce nu trebuie sa faceti ca sa nu va accidentati. Faceti de doua ori pe saptamana fitness, odihniti-va o zi, iar restul zilelor alternati-le cu ore de inot si plimbari.

Daca nu aveti pofta de mancare apelati la vitamine. Cele din complexul B (mei, orez brun, in general cereale intregrale) sunt ideale, cu mentiunea ca nu e indicat sa luati mai mult de 50 de mg pe zi.

Cresterea in greutate trebuie sa se produca pe parcursul a mai multe luni. E periculos dintr-o data si am si argumente la afirmatia de mai sus. Nutritionistii avertizeaza ca ingerarea unor cantitati prea mari si mancatul dezordonat trebuie evita deoarece nivelul lipidic si cel glicemi cresc rapid si pot provoca aparitia diabetului zaharat. Sa nu mai vorbim de celulita, vorba aia.

vei consuma destule calorii pentru a te ingrasa, asa ca va trebui sa servesti mancaruri cu densitate calorica mare sau te vei simti singur in aceasta lupta.

ca ar trebui sa mananci

| Elliana534 a răspuns:

Du-te la mc donald's si ia 1 meniu la 2 zile. Sau manance normal cu mai multa paine stai linistita ca fetele arata bine slabehappy

| BlackAngelOfFire a răspuns:

Timp de 1 luna mananca in fiecare noaptea 2 porti de cartofi prajiti cu carne prajita jumatate de franzela si 3 ciocolati
Iar dupa o luna revi pe TPU si spui AJutoor Cum sa slabesc? laughing Crede-ma esti bine cum esti nu te mai ingrasa...

| allexandraaaaa a răspuns:

In primul rand trebuie sa mananci multa paine,o paine pe zi daca se poatehee hee si mananca noaptea(carneprajita,cartofi prajiti, panie, paste etc.

| flutur a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa ai o reteta speciala totul este ca trebuie sa vrei sa te ingrasi sau invers sa slabesti uite eu am 1, 70 si am 60 de kg dar inainte aveam 45 de kg dar m-am ingrasat 15 kg in 3 luni si acum ma simt mult mai bine la 60 de kg sper sa te ajute dumnezeu