| mihai17707 a întrebat:

Salut, am o problema, si sper sa ma puteti ajuta...
Deci sa incepem asa.
Am 18 ani si 1.80 si cam 57 de kg.
Nu sa ma ingras efectiv sunt foarte slab, deci nu stiu ce sa mai fac.
Are rost sa iau proteine/creatina?
Tin sa precizez ca nu prea mananc carne.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ColorPage a răspuns:

Nu carnea ingrasa. Da, esti cam slab. Dar trecand de 20 de ani te vei ingrasa aproape fara voie. Daca fortezi acum, vei deveni obez. Lasa-ti organismul in pace.

| mihai17707 explică (pentru ColorPage):

Multumesc de sfat, mi-a mai zis cineva ca dupa 20 de ani ma ingras, cei drept pe la 7 8 ani aveam 45-50 kg si m-am inaltat de la 150-la 180 foarte repede..probabil si de asta am slabit

| ColorPage a răspuns (pentru mihai17707):

Da, cand te lungesti, nu te ingrasi. E impresia de slabire.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Carbohidrati/grasimi ca sa te ingrasi si proteine pentru masa musculara (pentru sala). Daca nu poti manca destul, ia-ti un gainer (are de toate) sau doar proteine daca asta nu poti manca destul. Proteine iti trebuie intre 1, 5-2g/kg, carbohidrati 300g+, grasimi 60g-90g, calorii 2500+.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fa-ti un control medical. Medicul de familie stie ce este. Daca esti sanatos, lasa organismul sa-si urmeze drumul. O sa vezi ca peste vreo 10 ani o sa se ingrase singur.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

NU-TI IMBOLNAVI ORGANISMUL CU PROSTII. Mananca sanatos si fa miscare in aer liber. Ai suficient timp sa te mai ingrasi. Da: esti cam slab.

| RobertMoon a răspuns:

Faci cumva sala de vrei sa iei creatină? Dacă răspunsul e nu, nu are rost sa iei. Tu ai nevoie de ceva care să îți ajute corpul sa asimileze hrana, se pare că ai metabolismul rapid. Îți recomand sirop biomed 6 cu 30min înainte de masa de prânz și de seara și o pastilă de vigantoletten de 1000 pe zi.