| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema, tocmai azi am fost la dentist deoarece ieri s-a rupt o bucata din dintele plombat, astazi mi-a pus un fel de pansament pe dinte si a spus sa revin marti, ok totul bine dar dupa 1 ora jumatate am mancat niste biscuiti si mi s-a rupt o parte din aceasta, simt o durere foarte usoara si nu stiu ce sa fac. sa ma duc la dentist. sau ma duc degeaba daca nu a cazut complet si inca mai e sub efectul tratamentului?

mentionez ca mia curatat canalele cu un ac si mi-a scos puroi de acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți lua un calmant ușor și dacă nu cedează mergi la stomatologie. În mod normal după un tratament stomatologic în primele 24 de ore nu se folosește partea bolnavă.
Pansamentul este provizoriu, ea chiar dacă cade ai o bază pusă de protecție în fața canalelor!
Pa, pa.

| psiholoaga a răspuns:

Daca ti-a scos puroi inseamna ca nu au fost astupate bine canalele si de-asta ai facut infectie. Acum, probabil, urmeaza sa plombeze iarasi. Nu stiu de ce ai mancat biscuiti pe maseaua aia dupa doar o ora jumatate, cred ca 2 ore ar trebui sa stai si sa mananci chestii moi dupa. Du-te la dentist, pana marti mai e destul si in ritmul asta se macina tot. E normal sa se mai faramiteze, oricum ti-l va scoate marti, ca sa puna plomba, asta e acolo ca sa nu intre resturi in carie pana atunci. Dar daca e o bucata mare rupta, intra pe langa pansament si atunci nu prea isi atinge scopul.

| ILied a răspuns:

Nu e nici o problema. Am patit si e la fel.