| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema urgenta. Mi-e si rusine sa o zic, asa ca vorbesc foarte serios si nu am chef de misto. Am 20 de ani (fac 21 in noiembrie) si am o problema foarte nasoala de care nu stiu daca mai scap fara sa ma sinucid. Mai exact de cand am 11 ani din cate imi amintesc am inceput sa miros foarte urat desi fac dus zilnic si respect toate regulile de igiena. Am suferit foarte mult din cauza asta. Mi-am distrus viata: nu am continuat studiile dupa ce am terminat liceul(nu am fost nici la bac),am stat doar in casa de nu ma mai cunosteau nici vecinii si intrebau unde am fost (stau la tara),nu am avut nici o prietena pana la varsta asta,nu am prieteni, nici nu pot sa muncesc din cauza asta si am vrut sa ma sinucid in seara asta pt ca azi si ieri am avut mari probleme din cauza asta :( Si cand eram la scoala pateam la fel si radeau toti de mn si ii auzeam zicand despre mine "de ce dracu' nu se omoara odata?'. In seara asta ma doare capul de nu mai pot sa dorm pt ca voiam sa ma duc in baie si sa ma sinucid dar am zis ca mai stau o zi sa vad daca gasesc ceva pe net sa ma ajute daca nu maine ma sinucid. Am mari probleme pt ca acum muncesc intr-un carwash in Anglia alaturi de niste prieteni. Ieri cand am deschis usile la o masina ca sa sterg pragurile o clienta mi-a zis ceva de genu "puti!" si s-a dat la o parte. Era si seful acolo si a vazut toata faza si a zis "maybe he has a good reason for that" iar tipa a zis foarte rastita ca si cum mi-ar fi dat si una "is an idiot". Imi venea sa ma omor pe loc de rusine pt ca mie imi place sa fiu curat si nici nu sunt gras deloc ca sa fie din cauza asta: fac dus zilnic,ma rad,ma spal pe dinti de doua ori pe zi, folosesc deodorant etc...imi spal hainele(desi nu sunt conditii prea bune avem masina de spalat rufe si uscator electric care sunt libere suficient timp) asa ca nu vreau sa zica cineva ca din cauza mea miros groaznic pt ca nu respect regulile de igiena. Hainele mele nu miros, eu fac dus zilnic, si tot miros naspa. Mai ales daca fac un pic de efort e si mai groaznic. M-am saturat sa se uite lumea la mn si sa zica ca nu ma spal. La fel am patit si cand am venit aici si am stat doua zile in masina asa ca nu vreau sa ma mai intorc. Am cautat si pe google in engleza "why do i smell like poop" si am gasit o multime de rezultate dar nu ma ajuta cu nimic. Am aceleasi simptome ca si userul acesta: www.curezone.org/forums/am.asp?i=2247843 alta problema, am patit si asa: https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110408085 547AAkXiah chiar azi am patit-o, aseara m-am ras "la spate"(desi nu aveam decat cateva fire de par) si mai rau am facut (scuze ca vb despre asta dar nu is singurul care a patit asa). Si alt link: ...hat-to-do. Stiu ca suna penibil sau aiurea dar nu stiu ce sa mai fac ca m-am saturat de chinul asta de viata :( si nici nu sunt idiot cum cred altii sau nespalat. Cred ca nu o sa scap niciodata de problema asta si nu vad de ce as mai trai asa macar o zi daca viata asta nu imi trebuie, asa ca o sa ma sinucid inainte sa imi mai zica vreo cineva ceva ca nu as mai suporta asa rusine. Si dupa ce fac dus e tot la fel. M-am saturat sa nu pot merge nici pana la magazin, sa stau langa altii cateva minute sau sa nu pot nici sa muncesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Bromidroza sau bromhidroza inseamna emisia unei transpiratii cu miros fetid.

"Bromhidroza inseamna aparitia unui miros neplacut la nivelul pielii, cauza fiind o secretie sudorala excesiva la nivelul glandelor sudoripare apocrine (din axila, perigenital, perimamelonar) sau ecrine (distribuite pe toata suprafata corpului), favorizata si de dezvoltarea florei microbiene din zonele respective.
Cea mai frecventa situatie este bromhidroza apocrina in care de obicei nu exista alte disfunctii anatomice sau metabolice asociate insa anumite conditii (infectii ale pielii, obezitate, diabet) pot accentua simptomatologia. Se trateaza prin mentinerea unei igiene stricte, folosirea de sapun antibacterian si antiperspirante, eliminarea parului din zonele respective, tratarea conditiilor favorizante. Se indica si evitarea consumului de alcool, condimente, ceapa, usturoi.
Bromhidroza ecrina, mai rara, poate avea cauze metabolice interne ce trebuie investigate.
Si nu in ultimul rand in miros neplcut poate sa apara in anumite boli sistemice (hepatice, renale) "--- vezi sursa citatului :http://forum.romedic.ro/prod/Poate_fi_o_problema_a_pielii? _03770.html

p.s. Daca suspectezi o bromhidroza ecrina du-te la un medic dermatolog.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca te confrunti cu asa ceva, nu ai gandit ca ar fi cazul sa consulti un medic? nu crezi ca parerea unui medic ar conta mai mult decat parerea celor din jur? numai ezita si cere ajutorul unui medic.
Poate ai un regim alimentar haotic...
O zi bunahappy

| danutzu96 a răspuns:

Man, problema ta este medicala. Consulta un medic si nu te mai lua dupa ce zic altii, nu merita sa te sinucizi pentru atat. Am mai auzit de persoane ca tine si tot medicala era problema. Du-te la medic ca ai a gasesti o rezolvare.

| aumih16 a răspuns:

Numai asculta si tu! ce zic spun altii! vezi de viata ta! daca unul iti zice spune sa te arunci in dunare! tu te arunci nu-i asa!?

| iulian1302 a răspuns:

Buna! In primul rand as vrea sa te intreb de ce iti pasa de parerile celor din jurul tau? Daca un om zice sa te arunci de pe bloc tu te arunci? Gura lumii vorbeste multe si nevrute si nu merita sa iti iei viata pentru niste oameni care numai gura este de ei. Problemele tale pot fi de domeniul endocrinologic. Un consult de specialitate endocrinologic si cateva analize de sange te-ar putea scapa de aceste probleme cu care tu te confrunti. Iti recomand sa mergi si la un consult psihologic pentru ca un psiholog este cel care iti poate readuce stima de sine pe care tu probabil consideri ca ai pierdut-o! Asadar mergi cat mai repede cu putinta la un consult endocrinologic!

| ale153 a răspuns:

Este o situatie serioasa, nu trebuie sa recurgi la astfel de metode. Cu totii ne confruntam cu astfel de situatii intr-un moment sau altul.Trebuie sa fii tare si sa treci peste aceste momente si sa nu pui la suflet parerea celorlalti! Cel mai bine este sa mergi sa te consulte un doctor! Best wishes! happy

| FaraNume77 a răspuns:

Conteaza si parerea altora uneori. Cand un om iti zice ca esti beat poate nu il crezi, dar cand trei iti zic ca esti beat te duci si te culci. Nici nu pot sa muncesc din cauza asta.

| FaraNume77 a răspuns:

De 10 ani aceeasi problema. Am avut destula rabdare. Nu vreau sa merg la nici un medic. Acum o saptana am fost cu niste prieteni la frizer sa ne tundem si mi-a zis ca miros naspa desi m-am imbracat cu haine curate, am facut dus, m-am dat cu deodorant...etc. Cand am intrat a lasat usa deschisa desi ploua foarte tare, iar cand m-am asezat pe scaun a zis: "Ahh! You smell like cheese!" iar eu nu am zis nimic ca si cum nu s-a intamplat nimic doar ca imi venea sa mor de rusine si abia astepptam sa plec de acolo. M-am facut de ras de fata cu toata lumea desi facusem dus cu 30 min inainte sa plecam de acasa iar seara mi-a venit rau de am cazut din picioare cred ca si din cauza asta. Acum nu mai am curaj sa merg nici la frizer, asa ca, m-am hotarat sa ma sinucid zilele astea ca sa scap.

| FaraNume77 a răspuns:

Daca frizerul refuza sa ma tunda ce faceam? Ce le ziceam celorlalti daca ma intrebau de ce a zis asa? Cum mai rezistam eu pana seara ca sa ma sinucid? Asa ca am sa o fac ca sa nu patesc o rusine si mai mare. Daca zicea ca s-a intamplat asa pentru ca sunt roman?