| NoName994 a întrebat:

Am o problema care ma chinuie de vreo 10 ani si nu stiu daca mai scap de ea. Ma fac de ras tot timpul oriunde ma duc. Problema e ca miros urat chiar daca ma spal zilnic si respect regulile de igiena. Am inceput sa am aceasta problema de la 11-12 ani. Am citit pe net tot felul de site-uri si am aflat in afara de articolele de pe blog cel mai mult in sectiunea de comentarii ca mai sunt si altii care au problema asta. Mi-e sila de mine... Am mai vrut sa ma omor dar am tot amanat problema... Nu stiu ce sa mai fac. Mi-s scarba de viata asta. Am auzit pe unii odata vorbind de mine zicand "nu stiu de ce nu se omoara dracu..." si odata unul de 30 si ceva de ani m-a facut de ras de fata cu niste tipi care radeau in hohote de mine... Imi venea sa intru in pamant de rusine. Acum doua-trei saptamani am mers cu maxi-taxi si ascultam muzica pe tel. Si m-am facut de ras... datorita problemei asteia. Cand am coborat era o femeie de vreo 45-55 de ani si cand am trecut pe langa ea vorbea cu alta ca "nu vezi cum e toti stau pe net pe telelefon, pana si nespalatu' asta...". Astea sunt doar doua intamplari, sa nu mai zic prin ce am trecut cand eram la liceu. M-am facut de ras si cand am fost la frizer cu niste prieteni... sad M-am plictisit sa fiu un gunoi nici nu stiu cum ma pot duce la munca cand o sa lucrez... Urasc viata asta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O persoana ce degaja un miros persistent, diferit de cel de transpiratie, trebuie controlata de un medic, pentru diagnosticarea si tratarea CAUZEI de FOND --- incepe cu un medic endocrinolog (cauta unul care se bucura de o buna reputatie).

| dannyel86 a răspuns:

Din pacate, e nevoie de un specialist. Eu am probleme cu transpiratia excesiva, dar daca folosesc antiperspirante, problema de miros nu mai exista. Consulta un doctor si vezi ce ti se recomanda. Sunt anumiti inhibitori pe piata, poate se aplica si pentru mirosul neplacut al pielii.

| Anothergirl22 a răspuns:

Inseamna a esti puternic daca ai reusit sa te descurci cu aceasta problema timp de 10 ani.
Nu tu te faci de ras! De ras se fac cei care isi permit sa vorbeasca de o persoana pe care nu o cunosc si sa ii atribuie adjective necorespunzatoare. Nespalata pe suflet e doamna care a vorbit asa. Eu cred ca se poate rezolva aceasta problema a ta! Ai consultat vreun medic? Ti-ai facut niste analize? Ai vreun diagnostic? Incearca sa vorbesti cu un specialist sa rezolvi aceasta problema! Iti urez multa bafta! Si stai linistit. Sigur va fi bine. Fiecare primim atat cat putem duce! Sa te sinucizi nu e o rezolvare! Primul pas spre rezolvare e acceptarea. Dupa incearca sa faci ceva in privinta asta! Sper sa se rezolve totul cu bine! happy

| NoName994 explică:

Nu stiu dc am problema asta. Si azi am patit-o iar din cauza asta. Cred ca singura solutie e sa ma sinucid.

| blAster85 a răspuns (pentru NoName994):

Asta nu e o rezolvare, gandeste ca is altii ce se confrunta cu probleme mult mai grave ca a ta, si nu se gandesc la asaceva.tre sa fi tare sa treci peste.

| NoName994 explică:

Am avut destula rabdare 10 ani. Nu e de la mancare sigur. Si am citit si pe net ca sunt si altii dar nicio solutie. Si dc nu e o rezolvare? Azi m-am facut iar de ras... Decat asa mai bine ma omor. Nu ma pot compara cu altii, fiecare are problemele lui.

| KodrutZ a răspuns (pentru NoName994):

Ia povesteste-ne oleaca ce ai mancat si cat ai mancat in ultimele trei zile. Mai povesteste-ne si ce ai facut pana acum pentru a rezolva problema. Faptul ca te speli nu o rezolva, asta e clar. Cel mai probabil e ceva endocrin, cum au mai zis si altii. Pana nu mergi la doctor, nu poti sa stii exact ce si cum. Lasa sinuciderea pe mai incolo.

| NoName994 explică:

Odata pe saptamana am plecat si eu de acasa si deja m-am facut de ras. Viata e de rahat trebuie sa interactionezi cu altii indiferent daca iti place sau nu, sa te duci la munca etc... Inseamna ca sunt nebun daca ma chinui atat sa ma fac de ras doar ca sa nu ma sinucid.

| NoName994 explică:

Viata e de... Am terminat.

| NoName994 explică:

Cum... De 10 ani nu s.a schimbat nimic. Mai sunt si altii care au aceiasi probleme si ni pot scapa de ea.

| NoName994 explică:

Nu pot scapa de ea* Am citit pe net.

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns (pentru NoName994):

Mai baiete, netul aici nu e specialist, nu te poti autodiagnostica cu un search pe google.ce te costa sa mergi la un medic? cel putin sti ca acolo vei gasi un raspuns sigur la problema ta fara sa fi luat in ras.Nu exista nu pot, exista nu vreau! Orice e posibil pe lumea asta stiai? Inclusiv rezolvarea la problema ta! Hai capul sus si dai bataie inainte! Ce nu te omoara te face mai puternic!

| NoName994 explică:

Nu vreau sa ma duc la niciun doctor

| NoName994 explică:

Mi-am adus aminte ca acum 10 ani am ras un pic de o persoana care avea problema asta. Cred ca m-a pedepsit D-zeu.