| edward227 a întrebat:

Salut!
Am și eu o problema mai dificila și stresanta.
De o lunga perioada, după ce îmi spăl hainele și le port, după un timp scurt (sa zicem o ora, 2) capătă un miros urat in zona sub brațului.
Problema nu sunt eu, pe piele nu miros absolut deloc, problema cred ca e din cauza țesăturii hainelor.
Am încercat și un program mai lung la mașina de spălat, și alte produse dar nu prea am văzut diferențe, la unele haine mirosul nu e chiar așa de neplăcut și persistent, in schimb la altele e chiar foarte nașpa.
M ar ajuta foarte mult o rezolvare deoarece aceasta problema îmi cauzează o stare de incofrot si nu-mi place sa miros urat, țin la igiena.
Mulțumesc mult pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pune rufele la spalat cum le pui de obicei in masina, cu detergentul in locasul lui ( sau peste rufe daca este top load) si pune 2-3 linguri cu varf de bicarbonat de sodiu (din cel alimentar) peste rufe, ca se dizolva in apa.
Foloseste si balsam de rufe din cel care este pentru tesaturi sintetice.
Bicarbonaul de sodiu este un alcalinizator puternic pentru apa, care ajuta la spalare, scotand rufele mai curate si mai pufoase.
Nu-ti fa probleme ca nu ramane pe rufe si nici nu le strica, eu folosindu-l des, la mai toate spalarile.

Intr-adevar, unele haine sintetice sunt puternic mirositoare cand se intra in contact cu transpiratia umana, schimband mirosul.
Este precum parfumul, care interactioneaza cu chimia corpului tau, cand il punem pe piele si isi schimba mirosul.

Daca nici bicarbonatul de sodiu cu detergent nu ajuta, atunci ti-as recomanda 2 optiuni-
- poarta un tricou de bumbac pe piele, ca subratul sa aiba protectie de bumbac si sa nu mai transforme mirsoul de transpiratie.
- sau nu mai purta acele haine care miros, inseamanad ca au un procentaj sintetic la care corpul tau reactioneaza.

| edward227 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos!
am sa incerc si aceasta varianta care posibil sa functioneze

| edward227 explică (pentru Violleta2022):

Nu inteleg de ce daca iau o haine noua si o port sa zicem 2 zile, nu are niciun miros iar daca iau o haina mai veche de la spalat si o port, dupa capata acel miros.
cei drept nu la toate hainele patesc asa, doar la unele.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am folosit cu mult succes o solutie pe baza de Formol. Uite aici cateva solutii: https://bit.ly/30I3SPJ

| edward227 explică (pentru Salontanul):

Nu are legatura cu problema mea

| Salontanul a răspuns (pentru edward227):

Serios? Ai incercat solutia si n-a mers? La mine a mers si nu-mi mai miroase.

| edward227 explică (pentru Salontanul):

Ce solutie ai folosit?

| Salontanul a răspuns (pentru edward227):

Formol 10g, mentol 0, 10g, alcool (de 70 grade) 90g;

| acerr a răspuns:

Cred ca nu se spala bine, spala cu mana o bluza si iti poti face o parere

| edward227 explică (pentru acerr):

Am schimbat recent masina de spalat tocmai din acest motiv
din cate am mai citit, e de la tesatura hainii si in momentul in care corpul se incalzeste se declanseaza acest miros.
am vazut pe net cum ca bicarbonatul inmuiat cu hainele ar scoate acest miros dar nu stiu sigur cum se procedeaza

| spionul99 a răspuns:

Nu ma spal