| HellGirl0 a întrebat:

Am observat acum cateva luni o mancarime in coate. dar ma manca cateva zile si dupa imi trecea si eu nu am luat asta in serios... Acum a inceput iar si am inceput sa bag de seama. Am acolo un fel de eczema in ambele coate. aseara spre exemplu m-am scarpinat la cotul stang mai mult si azi e mult mai rosu decat celalalt.
De la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de scabie sau de o dermatită...

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cauzele pot fi multe, de la dermatita atopica, la psoriazis, o infectie micotica, s.a. Ar fi bine sa te vada un dermatolog.
http://www.i-medic.ro/boli/dermatita-atopica

| HaHaGirl a răspuns:

Scarlatina...tot ce e posibil doar ca asta din cate am auzit apare si pe la genunchi si pe mana, dar mai bine mergi la farmacie sau la un medic.

| HellGirl0 explică (pentru HaHaGirl):

Am avut scarlatina cand eram mai mica si nu s-a manifestat asa. Si atunci cand aveam scarlatina erau doar niste pete, acum sunt si iesite in afara si ma mananca.