| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am observat azi dupa ce am venit acasa de la munca degetul mijlociu umflat si nu pot sa il misc complet sa il strang. Se simte putin amortit.Se poate sa fie rupt, sa ma fi lovit la lucru? Sa merg sa fac o radiografie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Așa, din senin? Poate că e flebită (inflamatia unei vene), or o venă "sucită".
Poate că ai ridicat ceva și ai pus presiune pe el. Pune gheață sau compresă cu apă rece (înfășoară degetul) și îmbibi compresa in apă rece, mereu. Poți folosi si un gel antiinflamator. O să iti recomande si ortopedul, oricum.Cât și analgezice.
Eu am avut un deget rupt, la picior, in urmă cu doi ani, dar, nu doar că era umflat, ci arăta "de speriat", era de un roșu-vinețiu. Își schimbase și culoarea, și forma, adică luase "proporții"...
Dacă ești nelinistit, du-te la UPU (Serviciul de urgență) și ti se va face o radiografie. Eu zic că nu e fractură, dar pentru liniștea ta, mergi la un consult la specialist.

1 răspuns:
| tudorr06 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medic, deoarece sunt multe persoane care probabil acelasi simptom ca si al tau si diagnosticul/cauzele sunt diferite! happy