| anonim_4396 a întrebat:

De 5 zile mi s-a umflat degetul drept de la mana de langa cel mijlociu. Nu m-am lovit sau ceva de genul, am observat dintr-o data. Inafara ca s-a umflat mai ma si mananca, nu este vanat.
Astept un raspuns dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

S-ar putea sa fie un semn de GUTA pentru ca ai in organism prea multa proteine! (probabil de la carne)! Mergi la farmacie si ceri pliculete de sulfat de magneziu de 60 grame si dizolva-le intr-un sticla de 1 litru cu apa si agitatile si faceti o compresa locale si puneti-le la degetul bolnav!

5 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Poate te-a muscat o insecta sau... ai o alergie?

| tickey a răspuns:

Te-a intepat ceva? Ceea ce descrii tu, arata ca o reactie la o intepatura de insecta sau paianjen. Uita-te daca e vreun loc in care umflatura e mai proeminenta si vezi daca exista o urma de intepatura. Daca da si imflamatia nu cedeaza in maxim 2 zile, iti recomand sa te duci la doctorul de familie care iti va prescrie un unguent antinflamator si in caz de nevoie iti va da trimitere la un medic specialist. O zi buna.

| Figaro69 a răspuns:

Poate o intepatura de insecta a cauzat aceasta problema sau o alergie. Consulta doctorul!

| Socea_Rares_1990 a răspuns:

Dati cu o grema de menta si bandajezal. Tinel asa vreo 3 ore, o sa fi bine.

| MedLife a răspuns:

Daca e umflat la nivelul unghiei inseamna ca ti-a crescut unghia si ai infectie ce trebuie dezinfectata sau poti avea vreo reactie alergica insa ca sa fii sigur ce ai mergi la medicul de familie caci el e in masura sa-ti zica ce ai si sa-ti dea tratement de e nevoie. Iar ca sa elimini si guta fa analiza la "acidul uric".