| denisTiky a întrebat:

Am observat ca de ceva perioada de timp am inste ameteli foarte dubioase. Cand ma ridic de pe scaun sau din pat, si o fac intr-un mod mai brusc, reusesc sa fac 2-3 pasi dupa care ma ia o ameteala si nu mai vad absolut nimic in fata ochilor decat negru, zici ca orbesc. Dupa foarte putin timp imi trece, dar pana sa imi treaca eu nu vad nimic si sunt ametit si o iau in toate partile, odata era sa cad, noroc ca eram langa noptiera de la pat si am dat peste ea dupa am stiut cam unde era patul si m-am asezat la loc.

Oricum o sa merg la medic pe 17, dar pana atunci as vrea sa stiu ce fel de ameteli sunt astea. Mersi, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Li se intampla tuturor oamenilor. Se intampla fiindca iti scade brusc presiunea din creier.

Se numeste hipotensiune ortostatica.

| Gaby212 a răspuns:

Asta se intampla din cauza ca te ridici brusc.Si eu am exact aceeasi problema.
Cand tu stai culcat, sangele trece usor prin creier si il oxigeneaza. Daca te ridici brusc, sangele nu mai ajunge in anumite zone pentru a-l oxigena suficient.
Adica iti scade tensiunea arteriala happy

Incearca sa te ridici mai usor si ai sa vezi ca dispare.

| BogdanDavidZ a răspuns:

Pățesc mereu, este foarte enervant, ridicate incet din pat.

| vjr1979 a răspuns:

Nu stiu ce poate fi, dar incearca sa nu te mai ridici brusc, mai ales dimineata cand te trezesti. Am simtit si eu asta cateodata si stiu ca bunica statea ceva timp asezata in capul oaselor pe marginea patului inainte sa se ridice.