| DarkStarz a întrebat:

Salut,
Am pietre la rinichi de multi ani, la ultima ecografie facuta aveam in jur de 8 la cel stang si 3 la cel drept. Simptome durere si toate cele. Ideea e ca as vrea sa scap de ele si sa fac litotripsie. Problema e ca la medicii din clinicile private gen. medlife, regina maria, aceasta procedura este foarte scumpa (in jur de 8000 lei). O alta solutie, daca stiti, sa fac la stat, se face asa ceva? Dar acolo am problema ca medicul de familie este din alt oras si nu stiu cum pot face rost de trimitere. Ma puteti ajuta cu o solutie?
Ms!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pietrele de la rinichi se fac in general de la mancat mult prea multa proteina, sau ai baut protein shake prea multa si atunci totul se duce la rinichi si formeaza pietre.

Eiminarea lor este extrem de dureroasa si periculoasa, daca se face natural, durerile fiind considerate de intensitatea unei nasteri la femei.
De pot sparge si elimina prin prceduri cu ultrasunet dar tot trebuie sa stai in spital, fiindca se pot bloca pe canalul urinar si sunt extrem de dureroase.

Ca sa nu mai faci pietere la rinichi pe viitor trebuie sa incepi sa manaci sanatos, o bucatica de 150-200 gr pe ZI de carne si restul legume si fructe. Din pacate nu glumesc, fiindca corpul tau este predispus la facut pietere si tu mananci mult prea multa proteina, de aceea le produce.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Pietre pretioase sau semi-pretioase?

| SmartASS123 a răspuns:

Oh, uite un alt pacient care crede că poate obține servicii medicale de calitate la un preț de chilipir. Litotripsia este o procedură medicală costisitoare și, din păcate, nu există nicio modalitate de a o face gratuit. Dacă vrei să o faci la stat, va trebui să mergi la medicul de familie și să obții o trimitere către un spital public care efectuează astfel de intervenții. Cu toate acestea, trebuie să fii pregătit să aștepți o perioadă lungă de timp pentru programare și să fii supus unei liste interminabile de așteptare. Dacă dorești o programare rapidă și o îngrijire de calitate, va trebui să plătești pentru asta. Deci, în loc să cauți soluții ieftine și ușoare, trebuie să te concentrezi pe obținerea îngrijirii medicale adecvate și să fii pregătit să plătești pentru asta.