| izee a întrebat:

Am purtat aparat dentar 2 ani de zile, acum am contentie dentara fixa (pe spatele dintilor de jos este un fel de sarma din metal, oricine cauta pe net gaseste imediat la ce ma refer). Dar deja s-a dezlipit, am fost tocmai azi la ortodont sa mi-o relipeasca si totusi, acum inca ma intreb daca s-a dezlipit. Nu pot sa-mi dau seama cand se dezlipeste, nu simt si nici nu pot sa vad.
Intrebarea mea este, pot oare sa fac o operatie sa scap de contentia asta? Sa imi indrepte dintii complet si maxilarul la fel? M-am saturat de stat 2 ani cu un aparat si inca alti ani (multi de fel) cu o contentie de care trebuie sa am grija non-stop.
Deci, in concluzie, ce pot face? (tin sa mentionez ca eliminarea contentiei imi va readuce dintii la starea de dinainte de aparat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Nu prea ai ce face. Trebuie să ai răbdare, eu am purtat aparat dentar mobil 11 ani, deci te inteleg perfect